Заподозрените Ранко Дебевец и Осман Мехмедагич са задържани за максимален срок от 30 дни по сериозни обвинения
Босненските власти задържаха председателя на най-висшия съд в страната и бившия шеф на разузнаването заради предполагаемата им роля във възпрепятстването на разследване на незаконно подслушване на телефони, предаде АФП.
Според главния прокурор на Босна и Херцеговина съдията Ранко Дебевец и шефът на разузнаването Осман Мехмедагич са обвинени, че през 2020 г. са "организирали незаконно подслушване, насочено към съдиите от босненския държавен съд и служителите на прокуратурата".
Двамата мъже бяха арестувани тази седмица по искане на прокурора, наблюдаващ разследването на инцидента, който твърди, че двойката се е опитала да възпрепятства разследването.
"Държавният съд на Босна и Херцеговина разпореди задържането на заподозрените Ранко Дебевец и Осман Мехмедагич за максимален срок от 30 дни", се каза в изявление на съда.
Мехмедагич е оглавявал босненската Агенция за разузнаване и сигурност от ноември 2015 г. до януари 2023 г. По-късно срещу него бяха наложени санкции от САЩ за злоупотреба с власт заедно със "значителна корупция" и връзки с "престъпни мрежи".
Бившият шеф на разузнаването е смятан за близък до бившия бошняшки член на тристранното председателство на Босна Бакир Изетбегович, който оглавява една от основните политически партии в страната.
Дебевец е председател на Държавния съд от 2016 г. и беше избран през януари за нов шестгодишен мандат. Той беше временно отстранен от поста си на 20 декември.
Корупцията и злоупотребата с власт отдавна преследват БиХ, тъй като страната се бори с безброй политически дисфункции през трите десетилетия след бруталната гражданска война, в която загинаха 100 000 души, а повече от два милиона бяха разселени. /БГНЕС
Още от Свят
Времето все повече работи за Украйна, Европа - пред решителен избор
Ако Европа не предприеме дипломатически стъпки, за да принуди Путин на преговори, прозорецът от време може да се затвори
ЕС готви финансови инжекции за Черна гора, Албания и РС Македония с цел ускоряване на реформите
Европейските средства ще бъдат пренасочени по механизма за реформи и растеж на Западните Балкани, по който Босна и Херцеговина, Косово и Сърбия изостават
Яростна руска атака срещу Киев: Намерените загинали са 13, под руините остават хора
„Продължават издирвателно-спасителните операции на местата на разрушенията, причинени от руския удар, във висока сграда и частни жилищни сгради в Дарницки район“, се казва в изявлението на Държавната служба за извънредни ситуации