Откакто съм подал оставка, не съм се чувал с премиера, преподавам в УНСС
„Не срещнах одобрение на предложенията, които правих. Такова беше например за парите за личните асистенти. Премиерът явно е имал впечатление, че никой не може да работи с мен в кабинета. Не мога да коментирам думите на Бойко Борисов“. Това заяви бившият социален министър Бисер Петков, който подаде оставка в кабинета.
„Хвърлихме много усилия около изплащането на пенсиите по втория стълб. Темата е много сложна. Министерството се ангажира с тази част на законодателството, която е свързана с изплащането на парите. Нямам контакти с премиера. В момента преподавам в УНСС – това, което съм правил през последните 30 г. Според ситуацията Деница Сачева се справя добре. Не бих си позволил да давам общи съвети. Натрупванията на партидите при първите пенсионери са сравнително ниски. Някои от тях ще получават реално по 20 лв. на месец. Има хора, които са се осигурявали 18-20 години, а не 40 г. Доходността на тези фондове освен това е сравнително ниска. Всичко това влияе неблагоприятно за хората, които влагат пари в универсалните пенсионни фондове. Законодателството предвиди намаляване на таксите до 3%, но това отново е повече, отколкото трябва да бъде. Хората трябва да преценят дали да влагат пари в пенсионни фондове особено, когато са на финала преди пенсиониране“, каза още Петков.
„Увеличаването на пенсиите по този начин ни вкарва в капана на ефекта на границата. Ако едно лице получава днес 360 лв. пенсия, след промените ще взима 396 лв. В същото време, този, който е получавал 370 лв. досега, с увеличение от 5% ще взима 387 лв., което е дълбоко несправедливо. Освен това, важно е държавата да се обърне към всички родители на деца с увреждания. Трябва да има разговори и данъчните облекчения да бъдат увеличени за тези хора. Не виждам да е намерено решение за злоупотребите с болнични. Явно има периодичност на тази тема, след което затихва“, коментира бившият социален министър.
Фактор
„Хвърлихме много усилия около изплащането на пенсиите по втория стълб. Темата е много сложна. Министерството се ангажира с тази част на законодателството, която е свързана с изплащането на парите. Нямам контакти с премиера. В момента преподавам в УНСС – това, което съм правил през последните 30 г. Според ситуацията Деница Сачева се справя добре. Не бих си позволил да давам общи съвети. Натрупванията на партидите при първите пенсионери са сравнително ниски. Някои от тях ще получават реално по 20 лв. на месец. Има хора, които са се осигурявали 18-20 години, а не 40 г. Доходността на тези фондове освен това е сравнително ниска. Всичко това влияе неблагоприятно за хората, които влагат пари в универсалните пенсионни фондове. Законодателството предвиди намаляване на таксите до 3%, но това отново е повече, отколкото трябва да бъде. Хората трябва да преценят дали да влагат пари в пенсионни фондове особено, когато са на финала преди пенсиониране“, каза още Петков.
„Увеличаването на пенсиите по този начин ни вкарва в капана на ефекта на границата. Ако едно лице получава днес 360 лв. пенсия, след промените ще взима 396 лв. В същото време, този, който е получавал 370 лв. досега, с увеличение от 5% ще взима 387 лв., което е дълбоко несправедливо. Освен това, важно е държавата да се обърне към всички родители на деца с увреждания. Трябва да има разговори и данъчните облекчения да бъдат увеличени за тези хора. Не виждам да е намерено решение за злоупотребите с болнични. Явно има периодичност на тази тема, след което затихва“, коментира бившият социален министър.
Още от България
Националпопулизъм - това ли е стратегията на премиера Радев за страната и региона?
Отговорът произтича от двусмислените отношения с ЕС и Русия, как гледа на войната в Украйна, справянето със слабия бюджет и липсата на антикорупционни мерки
Любомир Николов: МВР издирва Петьо Еврото поне на три локации
Във връзка със Стоян Мавродиев и. д. главен секретар на МВР посочи, че вероятно в края на месеца ще се гледа делото му за екстрадиция, което ще позволи или няма да позволи връщането му в България
Злите езици или грозната истина? Бивш премиер държал бизнеса с мантинелите в България?
Вътрешният министър Иван Демерджиев разкри в ефира на БНТ, че се проверяват две фирми, свързани с доставянето на мантинели, за които имат сериозни съмнения, че зад тях стои една и съща фигура