Очаквам днес двата законопроекта за хората с увреждания да бъдат приети в пленарна зала без изненади, заяви пред БНТ социалният министър Бисер Петков. В дневния ред е включено разглеждане на законопроекта за социалните отстъпки. Промените тръгнаха отзад напред - относно ТЕЛК-овете. Промени се начинът на оценка при медицинската експертиза, посочи министърът.
"Изпитвам удовлетворение, че тази съвместна работа, на която посветиха усилие не малко хора, и от страна на майките, и екипа на омбудсмана Мая Манолова, самият омбудсман, колегите от правителството, има своя положителен завършек. Давам си сметка, че това е само първата крачка и че работата трябва да продължи с още по-интензивни темпове, защото след приемане на законопроектите, следва приемането на подзаконовите актове, които произтичат от тези закони, за да може реално те да се прилагат. Хората ще бъдат доволни тогава, когато получават подкрепа - не само финансова, но и под формата на услуги", заяви още министърът.
Очаква се палатките на протестиращите майки, ако всичко мине наред, да изчезнат пред парламента. Обаче се оказва, че те ще бъдат пренасочени пред Здравното министерство. По думите на протестиращите всичко направено е една голяма крачка напред, но става проблемът с ТЕЛК-овите решения. Министър Петков обясни, че предложенията на майките са за една по-цялостна реформа в медицинската експертиза, която те ще отстояват като следваща стъпка за цялостна промяна. Законите за хората с увреждания и за личната помощ не уреждат ТЕЛК-овите решения. Според министъра реформата ще продължи и това, което са постигнали заедно през тази година, ще се затвърди и през следващата.
"Възрастните хора живеят благодарение на това, че те продължават да се трудят и благодарение на близките си. От 7 декември започва изплащането на коледните добавки към пенсиите", добави Петков.
Общество
Бисер Петков: Възрастните хора живеят благодарение на това, че продължават да работят
Автор: Димитър Иванов
Бисер Петков
Очаквам днес двата законопроекта за хората с увреждания да бъдат приети без изненади, заяви социалният министър
Фактор

Коментари (0)