Бизнес
Бивш енергиен министър: "Газпром" ни беше поставил непартньорска позиция, добра новина е, че е заведе съдебен иск
Добра новина е, че България заведе съдебен иск срещу "Газпром" за 400 млн. евро. Това каза бившият енергиен министър Александър Николов в ефира на Би Ти Ви.
"Дяволът винаги е в детайлите. Проблемът не беше във валутата – дали ще са рубли, долари или нещо друго, а в непартньорската позиция, в която беше поставена тогава България", поясни той.
Припомняме, че България настоява за 400 милиона евро обезщетение от "Газпром" заради вредите, които руското дружество нанесе на държавата ни с едностранното спиране на доставките на газ преди повече от две години. Тогава дружеството поиска от България доставките да се заплащат в рубли, но страната ни продължи да се придържа към договора и санкциите, които вече бяха в сила срещу Русия. Така в края на април 2022-ра "Газпром Експорт" спряха доставките. Тогава министър на енергетиката беше именно Александър Николов.
"Цялата тази ситуация сега ме връща назад към тема, която не се надявах, че може да обедини абсолютно всички българи", каза още бившият енергиен министър.
Александър Николов обърна внимание върху аргументацията и начина на входиране на този съдебен иск, както и върху исканата сума от страна на държавата ни.
Той настоява също така да се върнат назад всички събития, които са се случили от 26 април 2022 г., за да се изясни свършеното от всеки един енергиен министър досега.
"Трябва да се проследи кой какво е говорил и в чий интерес се е произнасял", категоричен е той.
Фактор
"Дяволът винаги е в детайлите. Проблемът не беше във валутата – дали ще са рубли, долари или нещо друго, а в непартньорската позиция, в която беше поставена тогава България", поясни той.
Припомняме, че България настоява за 400 милиона евро обезщетение от "Газпром" заради вредите, които руското дружество нанесе на държавата ни с едностранното спиране на доставките на газ преди повече от две години. Тогава дружеството поиска от България доставките да се заплащат в рубли, но страната ни продължи да се придържа към договора и санкциите, които вече бяха в сила срещу Русия. Така в края на април 2022-ра "Газпром Експорт" спряха доставките. Тогава министър на енергетиката беше именно Александър Николов.
"Цялата тази ситуация сега ме връща назад към тема, която не се надявах, че може да обедини абсолютно всички българи", каза още бившият енергиен министър.
Александър Николов обърна внимание върху аргументацията и начина на входиране на този съдебен иск, както и върху исканата сума от страна на държавата ни.
Той настоява също така да се върнат назад всички събития, които са се случили от 26 април 2022 г., за да се изясни свършеното от всеки един енергиен министър досега.
"Трябва да се проследи кой какво е говорил и в чий интерес се е произнасял", категоричен е той.
Още от Бизнес
Студен душ за управляващите: БНБ влоши прогнозите си за икономическия растеж през 2026
Основните фактори за ревизията в прогнозата за БВП и инфлацията са свързани с процесите във външната среда и най-вече с конфликта в Близкия изток
Горанов: Кабинетът смята, че може да се поддържа икономиката на астероиди
По думите на бившият финансов министър Владислав Горанов правителството на Радев пропуска шанса за по-амбициозни бюджетни реформи, с дефицит над 3% няма как да се върнем към нормална фискална политика
Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"
Експертите от съвета посочиха, че дълговото бреме се превръща в структурен дефект на бюджета, тежестта се прехвъля върху бизнеса, а лихвените плащания нарастват рязко и по този начин изземват ресурс от сектори като образование и здравеопазване