Когато през 1994 г. белгиецът Вили Клаас поема поста генерален секретар на НАТО, Бил Клинтън беше президент на САЩ. Студената война беше приключила отдавна и Европа все още приемаше американската защита за даденост.
Но сега, около 30 години след това, краткия престой на американския президент Доналд Тръмп с яростната му антиевропейска позиция и връзките на администрацията му с Русия карат бившия белгийски външен министър да се терзае от нерви.
„Пренебрежението им е невероятно. Не мога да разбера защо са толкова антиевропейски настроени и проявяват солидарност с руснаците за сметка на дългогодишните си съюзници. Това ме отвращава“, казва 86-годишният Клаас пред Агенция Франс прес по време на интервю в дома му.
Мандатът на Клаас в НАТО продължи само 13 месеца - което го прави най-кратко служилият генерален секретар - и завърши когато той трябваше да подаде оставка заради корупционен скандал.
Но това беше критичен период за Алианса, който търсеше своята цел след разпадането на Съветския съюз и започна първата си военна операция за намеса на Балканите.
Сега НАТО изглежда е изправена пред нов решителен момент, тъй като Тръмп разклаща основите и реда на сигурността, крепящи Запада през последните 7 десетилетия.
Клаас казва, че „очаква с нетърпение“ срещата на върха на НАТО в Хага през юни, за да се види дали Тръмп ще даде знак, че Алиансът ще продължи да съществува в сегашния си вид.


Коментари (0)