7 Април, 2026

Бивш премиер изненада Орбан: Да не сте руски агент?

Бивш премиер изненада Орбан: Да не сте руски агент?

Виктор Орбан

Сегашният унгарски президент изрази подкрепа на китайския план за мир, но не каза и дума за изтегляне на руските войски от окупираните украински територии

Бившият унгарски премиер Ференц Дюрчан (2004-2009 г.) отправи в парламента въпрос към сегашния премиер Виктор Орбан дали е руски агент, предаде унгарското издание Телекс, цитирано от "Сега". Повод стана речта на Орбан, с която откри пролетната сесия на парламента. В нея премиерът изрази подкрепа за китайския план за мир в Украйна, в който няма нито дума за изтегляне на руските войски от окупираните украински територии.

“Ние също така смятаме китайския мирен план за важен и го подкрепяме", заяви Орбан, след като се зарече Унгария да не предоставя оръжия на Украйна, за да не се забърка във войната. По този въпрос той се разминава с общата политика на ЕС за военна подкрепа на жертвата на агресията, но се доближава до риториката на българския президент Румен Радев, който също се противопоставя на предоставянето на оръжия на Украйна, под предлог че трябва да се говори за мир.

Официални представители на САЩ и ЕС отхвърлиха китайското предложение като опит да замаскира проруската позиция на Пекин. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза миналата седмица, че Пекин "не предизвиква много доверие, защото не осъди нашествието в Украйна".

"Защо правителството (на Орбан) се нарежда до убиеца Путин? Възможно ли е унгарският премиер да е агент на Русия?", запита гневно Дюрчан по време на парламентарните дебати след речта на Орбан.

Планът на Пекин от 12 точки, който бе огласен миналия петък в деня на първата годишнина от началото на войната, включва критика на едностранните (западните) санкции, призиви за възобновяване на мирните преговори и намаляване на стратегическите рискове, свързани с ядрените оръжия, както и искане за зачитане на суверенитета и териториалната цялост на всички страни, без да се отправя конкретно искане към Русия да изтегли войските си.

Въпреки това украинският президент Володимир Зеленски приветства предпазливо усилията на Пекин за прекратяване на войната, което изглежда като опит да се запази отворен диалогът с Китай и да се предотврати предоставянето на оръжия от Пекин на Русия.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също заяви, че планът "заслужава внимание" на пресконференция в понеделник, като добави, че подробностите трябва да бъдат "предмет на задълбочен анализ".
Сподели:

Коментари (0)

Италия: Войната с Иран застрашава глобалното лидерство на САЩ! Не сме роби

Италия: Войната с Иран застрашава глобалното лидерство на САЩ! Не сме роби

В интервюто за „Corriere della Sera" Крозето отиде още по-далеч, предупреждавайки, че конфликтът може да придобие още по-заплашителни измерения. Той припомни ядрените бомбардировки на Япония от 1945 г.

След заплахите на Тръмп Иран прекрати преговорите със САЩ

След заплахите на Тръмп Иран прекрати преговорите със САЩ

Според The New York Times в Иран хората в отговор на заплахите на Тръмп да унищожи инфраструктурата формират живи вериги по мостове и около електроцентрали

Белият дом: Иранският режим има срок. Тръмп единствен знае какво ще направи после

Белият дом: Иранският режим има срок. Тръмп единствен знае какво ще направи после

Левит отговори по този начин на два въпроса на Франс прес. Единият беше дали Тръмп има намерение да използва ядрено оръжие в Иран, а другият беше дали са верни медийните информации, че каналите за комуникация с Техеран са били напълно прекъснати