5 Декември, 2025

Бивш премиер на Украйна обвини Великобритания в провокации

Бивш премиер на Украйна обвини Великобритания в провокации

Микола Азаров

Микола Азаров заяви, че няма никакви намерения да става проруски агент

Бившият премиер на Украйна Микола Азаров (2010-2014) отхвърли като провокация твърдението на Великобритания, че възнамерява да се върне на власт, за да помогне на Русия да нападне Украйна, съобщава "Спутник".

Повече няма да коментирам, понеже ми се струва, че това е поредната брънка от провокацията, която са задвижили Обединеното кралство и Съединените щати, отсече той.

Припомняме, преди дни Великобритания обвини Русия, че се опитва да постави на власт в Киев проруски лидер, докато обмисля дали да нахлуе и окупира Украйна.

Сред кандидатите за проруски лидер в Киев Лондон посочи и бившият украински депутат Евгений Мураев, който в момента е обект на санкции от страна на Русия.

По данни на британското външно министерство редица украински политици поддържат "връзки с руските разузнавателни служби, включително с агенти, за които се предполага, че са замесени в плановете за нападение на Украйна".

В частност се посочват бившият вицепремиер Сергей Арбузов и бившият премиер на страната Микола Азаров, както и Андрей Клюев, който беше началник на администрацията на президента Виктор Янукович (2010-2014), както и Владимир Сивкович - бивш заместник-секретар на Украинския съвет за национална сигурност и отбрана.

От своя страна Русия определи тези обвинения като "глупости" на Лондон и призова Острова да спре с провокациите.

Струпване на руски войски в близост до украинската граница породиха подозрения у Запада, че Москва планира нападение срещу Украйна. Въпреки че Москва отрича да има такъв план, тя се възползва от ситуацията, за да постави исканията си за гаранции в сферата на сигурността от страна на Запада, които включват прекратяване на евентуалното разширяване на НАТО на изток и налагането на официално вето върху възможността Украйна да се присъедини към Алианса.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Според Найджъл Фарадж президентът на САЩ прави всичко възможно, за да осигури справедливо мирно споразумение за Украйна, и го дразни подходът на Владимир Путин.

Съдът: Може да се проведе изслушване в отсъствие на обвиняемите Путин и  Нетаняху

Съдът: Може да се проведе изслушване в отсъствие на обвиняемите Путин и Нетаняху

Това заяви заместник-прокурорът на Международния наказателен съд (МНС) Мам Мандяе Нианг в интервю за АФП.