22 Юли, 2026

Бивш ректор на Алма Матер: Няма да има празни бройки в университетите, когато държавата спре да ги финансира

Бивш ректор на Алма Матер: Няма да има празни бройки в университетите, когато държавата спре да ги финансира
Проф. Иван Илчев

Ако получавах пари за обещания на бизнеса за образованието, щях да умра от глад

"Много се прекалява с темата за празните места университетите. Те по принцип дават завишени бройки. Това е все едно да отидете и да кандидатствате за работа и да изисквате 4000 лева заплата, кола и секретарка. Много от тези, които влизат в университет нямат капацитет завършат. Системата е консервативна". Това заяви пред Нова ТВ бившият ректор на Софийския университет проф. Иван Илчев.

"Все още държавата финансира бройката на студентите. Когато това спре, ще се премахне проблемът с празните места във вузовете. Франция за 20 години променя посоката си, тъй като за сметка на инженерите нараства броят на юристите. По същия начин - ако днес отворим АЕЦ "Белене", няма да имаме кадри. Така искаха от мен специалисти с арабски език. Ако получавах един лев пт бизнеса, че ни подкрепя образованието, щях да си умра от глад", каза още Илчев.

Журналистът Михаил Дюзев добави, че не трябва да има толкова много преподаватели. Според него голяма част от тях не трябва да са на щат, за да не се превръщат в административни служители. Проф. Илчев пък се оплака, че не е имал пари за поддръжка на сградите на Алма Матер. "Много се говори за качеството на образованието. Аз съм завършил английската езикова гимназия. Тези възпитаници - на елитни училища бяха маята в държавата, но днес те отиват в чужбина", каза още проф. Илчев.

Сподели:
Студент фронт над цялата страна, в 8 области у нас е обявен оранжев код за опасно време

Студент фронт над цялата страна, в 8 области у нас е обявен оранжев код за опасно време

Ще се развива купесто-дъждовна облачност - до 65 литра дъжд на места, гръмотевични бури и градушки, термометрите тръгват надолу

Противоминната военноморска група в Черно море унищожи дрон край Ахтопол

Противоминната военноморска група в Черно море унищожи дрон край Ахтопол

Водолазният екип на кораба го опознава като дрейфащ безпилотен летателен апарат със счупено крило

 МВнР се оправдава пред Иран: България не предприема враждебни действия

МВнР се оправдава пред Иран: България не предприема враждебни действия

По съществуващия дипломатически канал бяха представени позициите на Техеранн по този чувствителен въпрос

Коментари (0)