4 Февруари, 2026

Бивш шеф на MI5: Великобритания вече е в състояние на война с Русия

Бивш шеф на MI5: Великобритания вече е в състояние на война с Русия

Снимка: архив

„Всички се надявахме, че след разпадането на Съветския съюз ще имаме потенциален партньор. Това беше една от причините, поради които Путин да бъде с нас на срещата на върха на Г-8 през 2005 г. Но в действителност грешахме, защото Русия е изключително враждебно настроена към Запада.“

Великобритания може би вече е във война с Русия, според бившия шеф на британската контраразузнавателна агенция MI5 Елиза Манингам-Бълър, която ръководеше службата от 2002 до 2007 г.

„Това е различен вид война, но враждебността, кибератаките, физическите нападения и разузнавателните дейности са широко разпространени“, посочва Манингам-Бълър, цитирана от The Telegraph.

По думите й, Владимир Путин е преминал към позиция на постоянна враждебност по отношение на Запада след нахлуването си в Украйна преди три години и се занимава със саботажи, събиране на разузнавателна информация и нападения срещу хора във Великобритания.

Тя е на мнение, че предходни британски правителства са сгрешили, като са смятали, че Русия може да се присъедини към клуба на западните демокрации.

„Всички се надявахме, че след разпадането на Съветския съюз ще имаме потенциален партньор. Това беше една от причините, поради които Путин беше с нас на срещата на върха на Г-8 през 2005 г. Срещнах се с него, когато се върна в Лондон. Но в действителност грешахме, защото Русия е изключително враждебно настроена към Запада.“ –  подчерта тя.

Превод: Faktor

Сподели:

Коментари (0)

"Хюман райтс уоч": Тръмп превръща САЩ в авторитарна държава,

"Хюман райтс уоч": Тръмп превръща САЩ в авторитарна държава,

Според организацията демокрацията в света се е върнала на нивото от 1985 г., когато Съветският съюз все още е съществувал

Кои европейци лъснаха в досиетата за Джефри Епстийн

Кои европейци лъснаха в досиетата за Джефри Епстийн

Последната порция публикувани документи за американския инвеститор и сексуален престъпник има последствия и в Европа

Поредна масирана руска атака срещу Одеса, има ранени

Поредна масирана руска атака срещу Одеса, има ранени

Има щети по гражданската и промишлената инфраструктура в два района на града, също и по жилищна сграда, училище, детска градина