21 Март, 2026

Изправят пред съда бивш зам.-министър и двама директори от схемата „болница в болницата“

Изправят пред съда бивш зам.-министър и двама директори от схемата „болница в болницата“

Обвинението е за сключване на неизгодна сделка и безстопанственост, довели болницата във Враца до фалит

Бившият заместник-министър на здравеопазването Михаил Зортев и двама изпълнителни директори на Многопрофилна болница „Христо Ботев“ във Враца - Владислав Иванов и Светлозар Луканов, отиват на съд за сключване на неизгодна сделка и безстопанственост, довели болницата до фалит. Това съобщиха от Софийската градска прокуратура. 

Разследването срещу тримата приключва година след като медици излязоха на протест заради тежкото финансово състояние на лечебното заведение.

Обвинителният акт е внесен в Специализирания наказателен съд и е свързан с разследване на т.нар. „модел „болница в болницата“, при който е било допускано на територията на държавни или на общински лечебни заведения да се развива дублираща дейността им частна дейност.

В акта за Михаил Зортев пише, че през 2010 година е дал разрешение на частно здравно заведение да осъществява лечебни дейности на територията на Врачанската болница в нарушение на Закона за лечебната дейност. Според закона това може да става само ако клиниките, отделенията и лабораториите в двете лечебни заведения извършват различни медицински дейности. Според прокуратурата това закононарушение е ощетило Врачанската болница с близо 13 милиона лева.

Владислав Иванов отива на съд, защото през 2009 година отдал под наем недвижими имоти на болницата - на частно лечебно заведение и на занижени цени. Щетата при него е малко под 140 000 лева. Почти три пъти голяма е при колегата му Светозар Луканов - 400 000 лева, и е във връзка с обществена поръчка за закупуване на нов компютърен томограф.

Разследването е едно от десетките, анонсирани преди година от прокуратурата, срещу т.нар. схема „болница в болницата“.
Сподели:

Коментари (0)

Майката на Николай Златков: Съдебно-медицинска експертиза  за Ивайло Калушев поражда сериозни съмнения

Майката на Николай Златков: Съдебно-медицинска експертиза за Ивайло Калушев поражда сериозни съмнения

"Сериозно ли е обяснението, че вече над 1 месец не може да се установи точната дата на смъртта", пита тя

Делото "Петков": Преди ареста на Борисов свидетелка е чула в МС думите "Ако някой го е страх, да си търси друга работа"

Делото "Петков": Преди ареста на Борисов свидетелка е чула в МС думите "Ако някой го е страх, да си търси друга работа"

Лаура Кьовеши е категорична, че Европейската прокуратура няма никакво отношение към задържането на Борисов - противно на внушенията на Кирил Петков

Съдът отхвърли искане на обвинението за изказване на Кьовеши относно ареста на Борисов

Съдът отхвърли искане на обвинението за изказване на Кьовеши относно ареста на Борисов

Днес тръгна делото срещу бившият премиер Кирил Петков, като според магистратите искането е неоснователно и няма да помогне за установяване на истината