6 Април, 2026

Бивша белгийска евродепутатка стана поредният обвиняем по делото „Катаргейт“

Бивша белгийска евродепутатка стана поредният обвиняем по делото „Катаргейт“

Мари Арена, снимка: архив

Срещу всички разследвани има подозрения, че са получавали пари, за да повлияят на европейската политика спрямо Катар и Мароко

Бившата белгийска евродепутатка Мари Арена беше привлечена като обвиняема по делото за корупция в Европейския парламент, станало известно като "Катаргейт", съобщи Дарик с позоваване на местни медии. 
Арена бе проверявана по делото многократно, но едва сега прокуратурата я обвинява за участие в организирана престъпна група.

В първото си интервю във връзка с този случай Арена заявява, че е невинна и отбелязва, че не е преследвана за пране на пари или корупция. По думите ѝ, обвинението срещу нея е свързано само с това, че се познава с други от обвиняемите по случая. Според нея това обвинение цели да раздвижи разследването, по което отдавна няма новини, но станало причина името ѝ да се повтаря в медиите от дълго време - нещо, което тя определя като "правно-медиен линч".
"За да се предяви обвинение за участие в организирана престъпна група, (обвиняемият) трябва да знае за извършвана престъпна дейност, а се кълна, че това изобщо не е така", допълва Арена.

Часове след съобщението на прокуратурата Белгийската социалистическа партия оповести, че Арена повече не представлява политическата организация.
Тя беше евродепутат от групата на Социалистите и демократите в ЕП през последните 10 години.

Разследването "Катаргейт" бе предприето от белгийските власти преди три години и по него по-рано бяха задържани няколко заподозрени, сред които и бившият зам.-председател на ЕП Ева Кайли. Всички обвиняеми днес са на свобода, а по делото неколкократно бе сменен наблюдаващият съдия. Белгийските власти проверяват дали цялото разследване е извършено законосъобразно. Сред останалите разследвани са бившите евродепутати Антонио Панцери, Марк Тарабела и Андреа Коцолино. Всички те са заподозрени, че са получавали пари, за да повлияят на решения на ЕП, свързани с европейската политика спрямо Катар и Мароко.

Сподели:

Коментари (0)

Сърбия опроверга версията, че Украйна стои зад диверсия срещу "Турски поток"

Сърбия опроверга версията, че Украйна стои зад диверсия срещу "Турски поток"

Маркировките върху взривните вещества показват, че са произведени в САЩ - „Ще каже ли някой сега, че може би точно сега това е изгодно за Съединените американски щати?"

Катарски танкери бяха блокирани при преминаване през Ормузкия проток

Катарски танкери бяха блокирани при преминаване през Ормузкия проток

Ръководителят на консултациите в EOS Risk group Мартин Кели, заяви, че не за първи път опитите на танкерите на QatarEnergy да преминат през протока са били прекъсвани

Заподозрян за тероризъм и палеж в Чехия е задържан на „Капитан Андреево“

Заподозрян за тероризъм и палеж в Чехия е задържан на „Капитан Андреево“

Европейската заповед за арест спрямо чуждия гражданин е получена в Окръжна прокуратура-Хасково чрез Шенгенската информационна система