16 Март, 2026

Бившата посланичка на САЩ в Украйна се почувствала застрашена от Тръмп след разговора му със Зеленски

Бившата посланичка на САЩ в Украйна се почувствала застрашена от Тръмп след разговора му със Зеленски

Доналд Тръмп

Бившата посланичка на САЩ в Украйна се е почувствала застрашена, когато е узнала какво са си говорили по телефона Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски.

Това става ясно от публикуван днес документ от изслушването й през октомври в Камарата на представителите в рамките на разследването за импийчмънт срещу американския държавен глава, предадоха Франс прес и Ройтерс. "Бях много обезпокоена. Все още съм", е казала Мари Йованович на изслушването на 11 октомври. На въпрос дали се чувства застрашена, тя отговорила утвърдително.

В телефонния разговор през юли Тръмп е разкритикувал дипломатката, която по това време вече била отзована от поста си в Киев. В същия разговор американският президент поискал от украинския си колега да разследва неговия политически съперник от Демократическата партия Джо Байдън.

Демократите водят разследване за импийчмънт заради този призив, което според тях е злоупотреба с власт. Днес бяха публикувани и части от показанията на Майкъл Маккинли, бивш съветник на държавния секретар Майк Помпейо. Той е заявил пред разследващата комисия в долната камара, че е подал оставка, защото бил против използването на американски посолства за вадене на компромати за вътрешнополитически цели и защото Държавният департамент не е защитил Йованович.
Сподели:

Коментари (0)

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Отбелязва се, че Аракчи е изпратил на Уиткоф текстови съобщения, в които става дума за прекратяване на войната.

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Куба остана без ток след пълен срив на електроенергийната мрежа. Масовите прекъсвания на електрозахранването предизвикаха протести и изостриха икономическата криза на острова.