15 Януари, 2026

Бивши шефове в АПИ застават пред Темида

Бивши шефове в АПИ застават пред Темида

Снимка: БГНЕС Бившите председатели на Агенция пътна инфраструктура Лазар Лазаров (вляво) и Дончо Атанасов.

Бившият председател на Агенция „Пътна инфраструктура“ Лазар Лазаров отива на съд заради ремонта на 31-километров участък от магистрала „Марица“.

За същото, но в качеството му на член на Управителния съвет на Агенцията, на съд отива и друг бивш шеф на АПИ - Дончо Атанасов.

Лазаров е обвинен в умишлена безстопанственост, ощетила транспортното министерство с близо 31 милиона лева. За същата сума отговорност се търси и от Атанасов, както и от друг бивш член на Управителния съвет на Агенцията - Илиана Захариева, като обвинението им е за независимо съпричинителство, предаде БНР.

Разследването е от пролетта на 2017 година - няколко месеца след изненадващата оставка без мотиви на Лазар Лазаров. 

Прокуратурата видя данни за престъпление в това, че при действащ през 2014 година договор с италианска фирма за ремонт на пътния участък от магистрала „Марица“ тогавашното ръководство на Пътната агенция сключва договор за отводняване и стабилизиране на почвата с друга фирма.

Затвор от 3 до 12 години заплашват Лазар Лазаров, ако бъде признат за виновен.

Наказанието за Атанасов и Захариева е лишаване от свобода - от 3 до 10 години, уточняват от държавното обвинение.

Новото е, че Лазаров отива на съд заедно с Атанасов и Захариева и че прокуратурата е намалила с 10 милиона размера на щетата, нанесена на Пътната агенция - до 30 милиона лева.

Ако делото отново не бъде прекратено, то трябва да бъде насрочено в разпоредително заседание.

Сподели:

Коментари (0)

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Първи пред комисията трябваше да застане следователят Бойко Атанасов, но той не се яви. Бяха изслушани Десислава Пиронева, Димитър Беличев, Ивайло Илиев, Михаела Райдовска, Пламен Петков и Светлана Шопова.

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Седем кандидати подадоха документи за участие в процедурата по избора на български представител в европейската прокуратура

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

В хода на разследването служителите на реда установили жертвата – 79-годишна столичанка, която първоначално не пожелала да съдейства. Тя била измамена по класическата схема.