11 Април, 2026

Бивш външен министър на Еквадор: Джулиан Асандж ще бъде предаден на САЩ

Бивш външен министър на Еквадор: Джулиан Асандж ще бъде предаден на САЩ

Джулиан Асандж

Асанж вече е изложен на голям риск, защото (президентът на Еквадор) Ленин Морено предаде народа си

Бившият външен министър на Еквадор Рикардо Патиньо заяви пред РИА Новости, че основателят на портала „Уикилийкс“, Джулиан Асанж, е много вероятно да бъде екстрадиран в Съединените щати, цитира думите му РИА Новости. "Мисля, че сега екстрадицията му е най-вероятна. Асанж вече е изложен на голям риск, защото (президентът на Еквадор) Ленин Морено предаде народа си. Това е рискът да бъде екстрадиран в Съединените щати и смисълът на решението на шведското правосъдие е да улесни Обединеното кралство да го изпрати в Съединените щати“ - каза Патиньо.

Според него САЩ предлагат на президента Морено "сигурно бъдеще". "Мисля, че той няма да може да остане в Еквадор. САЩ ще приемат него и семейството му, защото за по-малко от две години нивото на доверието на еквадорците в него е спаднало до по-малко от 15%. Той няма дори и най-малката възможност за преизбиране, но той изгражда път за десните сили да вземат властта”, - каза бившият министър.

Патиньо вярва, че Морено е нарушил международните правила за убежище и човешки права, подписани от страната. "В допълнение към конституцията на Еквадор, тези документи установяват невъзможност да бъде отнето предоставено убежище. Ако някой получи този статут, страната не може да се откаже и да върне този човек. Конституцията на Еквадор е нарушена, международните споразумения и правата на човека са нарушени. В бъдеще той (Морено) ще трябва да отговоря за тези нарушения, които е извършил,” каза той.

Сподели:

Коментари (0)

Петролът ще поевтинее здраво?  Доналд Тръмп обяви скорошно отваряне на Ормузкия проток

Петролът ще поевтинее здраво? Доналд Тръмп обяви скорошно отваряне на Ормузкия проток

Президентът на САЩ не посочи конкретни срокове, но изрази увереност, че Америка ще получи помощ от други държави.

Africa intelligence: Посланикът на Мароко в София иска помощ от Рабат – как да реагира срещу разследване на служител от мисията

Africa intelligence: Посланикът на Мароко в София иска помощ от Рабат – как да реагира срещу разследване на служител от мисията

Скандалът е заради личния шофьор на дипломата, разследван за съмнителна търговска дейност

NYT: За Владимир Путин падението на Иран ще се превърне в невъзстановима загуба

NYT: За Владимир Путин падението на Иран ще се превърне в невъзстановима загуба

Нито една друга страна в орбитата на Русия няма да може да заеме неговото място.