7 Февруари, 2026

Бившият канцлер Шрьодер отказа да предаде документи за разговорите си с Путин

Бившият канцлер Шрьодер отказа да предаде документи за разговорите си с Путин

Герхард Шрьодер, снимка: EPA/BGNES

Още през май 2022 г. Бюджетната комисия на Бундестага поиска от службата на канцлерска да се погрижи за съхранението на официалните документи от офиса на Шрьодер като бивш канцлер.

Германското правителство няма да представи доклад за официалните документи от мандата на Герхард Шрьодер като канцлер, които той по-рано обеща да предаде на държавния архив на Германия, съобщи Униан с позоваване на портала t-online. 

Посочва се, че Шрьодер е разпоредил тези материали да бъдат прехвърлени на фондация „Фридрих Еберт“, след като офисът му беше затворен през лятото на 2025 г. - с това си действие той отказа да изпълни дългогодишните искания на държавния архив за предаване на официалните документи.

Отбелязва се, че още през май 2022 г. Бюджетната комисия на Бундестага е поискала от службата на канцлера да се погрижи за съхранението на официалните документи от офиса на Шрьодер като глава на федералното правителство от 1998 г. до 2005 г. Впоследствие службата официално се обърна към офиса му с искане да ѝ бъдат предадени 178 архивни папки с документи от дейността му като канцлер. 

Това искане обаче така и не беше изпълнено.

Според портала папките съдържат протоколи от заседания, лична кореспонденция, ръкописни бележки и документи от срещи, включително резюмета на разговорите на Шрьодер с руския автократ Владимир Путин. Тези документи остават във фондация „Фридрих Еберт“, недостъпни за обществеността.

Превод: Faktor

 

Сподели:

Коментари (0)

Рубио: Русия  разруши действащата система за контрол на ядрените оръжия

Рубио: Русия разруши действащата система за контрол на ядрените оръжия

Държавният секретар на САЩ добави, че Москва подкрепя непрозрачното и бързо нарастване на ядрения арсенал на Китай

Демократи и републиканци:  Тръмп е подъл, "маймунското" видео за Обама е расизъм

Демократи и републиканци: Тръмп е подъл, "маймунското" видео за Обама е расизъм

Докато демократите се нахвърляха върху публикацията, изглежда, че именно възмущението на някои членове на собствената републиканска партия на Тръмп предизвика промяната в позицията на Белия дом

Канада ще предаде на Украйна ракети AIM за укрепване на ПВО и противодействие на крилати ракети

Канада ще предаде на Украйна ракети AIM за укрепване на ПВО и противодействие на крилати ракети

Подчертани са значителните перспективи за промишлено сътрудничество между украинското и канадското правителство и компании