Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество
Бившият лидер на партия "Сириза" Стефанос Каселакис официално представи новата си политическа формация „Движение за демокрация“.
Представянето стана днес в централата на фондация "Михаил Какоянис“ в Атина. Името беше избрано след тридневно онлайн гласуване сред поддръжниците на новата партия.
Говорейки пред симпатизанти, сред които и няколко независими депутати, 36-годишният Каселакис каза, че идва нова ера в гръцката политика. Той заяви, че партията му не е просто "освежаване“ на съществуващите политически модели, а новаторско движение, движено от дълбоко чувство към прогресивното минало на Гърция. Каселакис изтъкна основополагащите принципи на партията си, които са съсредоточени върху демокрацията на участието, насърчаването на предприемачеството и осигуряването на социална мобилност - това, което той нарече "гръцката мечта“.
Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество, в което всеки има право на труд и се ползва от мрежата за социална сигурност. Той също така подчерта необходимостта от по-ефективно правителство и икономика, изградена върху иновации, наред с данъчната справедливост. Партията се застъпва и за климатична и енергийна справедливост, наред с политики за укрепване на цифровата демокрация. Каселакис определи новата си партия като продължение на прогресивните традиции на страната.
"Ние носим ДНК-то на историята на Гърция“, каза той, представяйки Движението за демокрация като сила, ангажирана както с модернизирането, така и с обединяването на нацията.
Сега Каселакис е изправен пред предизвикателството да осигури 10 депутати за създаване на парламентарна група на новата партия. Междувременно "Сириза", която миналата седмица загуби статута си на основна опозиция в страната, трябва да избере нов лидер в неделя. /БГНЕС
Още от Свят
Крим в полублокада: ВСУ поеха под огневи контрол пътя към Чонгар
През май военният министър на Украйна Михаил Фьодоров заяви, че страната е започнала операция за унищожаване на руската логистика в окупираните територии
Хегсет: Плажовете на България, Гърция, Италия... са щурмувани от опасни идеологии и лодки с мъже
Церемонията за Д-ден чества десанта от 1944 г., когато американски и съюзнически сили преминаха Ламанша, за да започнат освобождението на Западна Европа от нацистката окупация.
Лукашенко смени плочата: Няма да воюваме в Украйна за чужда воля! Не искаме да станем на кайма
„Ние не си поставяме за цел да воюваме. Искаме да бъдем мирни хора, искаме да живеем в мир. Искаме мир. Носим мир на народите“, увери той.