6 Юни, 2026

Бивш руски депутат разкри кой е ликвидирал Пригожин

Бивш руски депутат разкри кой е ликвидирал Пригожин
Евгений Пригожин

Бившият депутат от руската Дума Иля Пономарьов заяви, че заповедта за ликвидирането на Евгений Пригожин не е дадена от президента Владимир Путин, а от военния министър Сергей Шойгу.

Иля Пономарьов заяви, че ракетните системи С-300 (с каквато се предполага, че е бил свален самолетът на Пригожин северно от Москва) се контролират от Министерството на отбраната, а не от ФСБ, което прави версията Путин да е поръчител неправдоподобна.

Според него е трудно да се прецени дали Путин е знаел за плана на Шойгу. Ясно е обаче, че Путин е имал свои планове за ЧВК "Вагнер", така че смъртта на Пригожин не му е била изгодна към настоящия момент.

„Пригожин се разбунтува преди всичко срещу Шойгу и Герасимов“, припомня Пономарьов. Преди два месеца, когато Пригожин организира военен бунт в Русия, той заяви, че иска да свали военното ръководство на страната, но не спомена Путин. Войната му беше срещу Шойгу, защото военното министерство отказваше да доставя оръжия и боеприпаси на „Вагнер“ на фронта в Украйна.

„Бил ли е Путин наясно или не - не знаем в момента... Но цялата информация, която имам, предполага, че Путин е имал разнообразни планове за частна армия „Вагнер“, включително провокации в Полша и Литва... И сега тези планове се разпаднаха“, каза руският опозиционен политик.

Според него Шойгу е поставил Путин пред свършен факт. Вероятно Путин дори в някаква степен е започнал да уважава Шойгу повече, защото той е действал по правилата на путиновия „гангстерски свят“. В Русия подобни екзекуции на неудобни хора са често срещани. Редица поръчкови убийства бяха извършени точно по същия начин. Много от тях дори бяха направени открито и публично, за да се прати сигнал към хората, които потенциално биха се изправили срещу властта в Кремъл. Шойгу е знаел, че няма да бъде наказан от Путин.

Сподели:
Зеленски: Защото Путин иска война! Пак ударихме ВМС при Санкт Петербург и Краснодарския край

Зеленски: Защото Путин иска война! Пак ударихме ВМС при Санкт Петербург и Краснодарския край

Той добави, че атаката е резултат от съвместната работа на украинските въоръжени сили, Службата за сигурност на Украйна и Главното управление на разузнаването

Тръмп  съсипва американското разузнаване, иска още съкращения

Тръмп съсипва американското разузнаване, иска още съкращения

По време на полет за Уисконсин Тръмп каза пред журналисти, че разузнавателната структура отдавна е станала твърде голяма и няма да има нищо против, ако щатът ѝ бъде значително съкратен.

НАТО може да отпусне на Украйна нова военна помощ за 70 милиарда евро

НАТО може да отпусне на Украйна нова военна помощ за 70 милиарда евро

Междувременно бившият специален представител на САЩ по преговорите за Украйна Кърт Волкър заяви, че Украйна може да обучава НАТО

Коментари (0)