18 Май, 2026

Бившият председател на АПИ Лазар Лазаров стана обвиняем

Бившият председател на АПИ Лазар Лазаров стана обвиняем

Лазар Назаров

Според прокуратурата той е ощетил държавата с близо 42 млн. лв.

Специализираното звено „Антикорупция“ привлече като обвиняем бившия член и председател на УС на агенция “Пътна инфраструктура“ Лазар Лазаров, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата. Той е обвинен в безстопанственост, от която са последвали значителни щети за АПИ в размер на 41 630 050 лв. Според специализираното звено престъплението е в особено големи размери и представлява особено тежък случай.

Досъдебното производство срещу Лазар Лазаров е образувано през м.г. Установено е, че през 2011 г. е бил подписан договор между италианската компания “Кооперативно дружество Чи Ем Чи ди Равена“ за изграждането на лот 1 „Оризово - Димитровград“ от автомагистрала „Марица“. Дължината на тази отсечка е около 31 км., а срокът за изграждането е 25 месеца. Стойността на проекта е около 133 милиона без ДДС. По първоначалния договор строително–монтажните работи е трябвало да приключат през есента на 2013 г., но това не се е случило. Според изпълнителя „Чи Ем Чи ди Равена“ обаче през зимата на 2013 г. и пролетта на 2014 г. е валяло много дъжд и сняг, а е имало и други форсмажорни обстоятелства, които са довели до преовлажняването на почвите, затова и се е наложило те да бъдат стабилизирани преди да продължи строителството.

Тогава АПИ решава да обяви обществена поръчка за допълнителни строителни работи и тя е спечелена от „Пътища Пловдив“ АД. Агенцията е платила на „Пътища Пловдив“ АД 30 518 900 лв. за строителството на подобект 1, въпреки че е следвало тези дейности да се извършат от „Чи Ем Чи ди Равена“. На практика договорът между АПИ и „Пътища Пловдив“ АД предвижда изпълнение на вече договорени строително монтажни работи, по които за възложителя има задължение за плащане.

В качеството си на длъжностно лице Лазар Лазаров умишлено не е положил достатъчно грижи за ръководенето и управлението на имуществото на АПИ, сочат доказателствата на сцециализираното звено. Той е с мярка за неотклонение „Подписка“. 

Сподели:

Коментари (0)

България ВКС даде ход на делото за прегазения в Лясковец 11-годишен Ангел

България ВКС даде ход на делото за прегазения в Лясковец 11-годишен Ангел

Обвиняемият Петър Димитров се яви лично в съда, придружен от адвоката си

Отстраненият евпропрокурор Теодора Георгиева заведе дело срещу България в Страсбург

Отстраненият евпропрокурор Теодора Георгиева заведе дело срещу България в Страсбург

В жалбата си тя съобщава, че е жертва на прокурорски произвол, че срещу нея се води "инквизиционно производство", без да може да се защити, защото формално не е обвиняема, че прокуратурата провежда институционална вендета срещу нея заради разкритията ѝ

Сибига: Трибуналът за Путин вече е факт, билетът му за Хага е осигурен

Сибига: Трибуналът за Путин вече е факт, билетът му за Хага е осигурен

37 държави одобриха третия учредителен документ на Специалния трибунал, който трябва да заработи още през 2027 година