23 Юли, 2026

Блинкън обеща на Молдова твърда подкрепа срещу тормоза на Русия

Блинкън обеща на Молдова твърда подкрепа срещу тормоза на Русия
Антъни Блинкън и Мая Санду, снимка: EPA/BGNES

Москва си служи с дезинформация, въоръжаване на корупцията, производство на антиправителствени протести...

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обеща твърда американска подкрепа за Молдова.

Подкрепата ще обхваща множество области от енергийна независимост до насърчаване на демокрацията.

Висшият американски дипломат приветства работата на президента на страната Мая Санду, която е начертала твърд проевропейски курс пред лицето на координираната руска кампания срещу евроатлантическата интеграция на страната. 

"Виждаме във вас много ценен партньор в региона и имаме траен ангажимент да работим заедно", каза Блинкън на Санду по време на срещата им в президентската канцелария.

"Това, което е толкова силно, е дълбоко вкорененият ангажимент към демокрацията. И то в условията на тормоз от страна на Русия - намеса, усилия за разпространение на дезинформация, дезинформация, въоръжаване на корупцията, производство на антиправителствени протести. Въпреки това станахме свидетели на изключителна устойчивост." - посочи Блинкън.

Съединените щати се надяват да гарантират, че "в основата си народът на Молдова е този, който решава собственото си бъдеще и собствения си курс. Ето за какво всъщност става въпрос." - каза той.

Блинкън подчерта, че администрацията на президента Джо Байдън е поискала от Конгреса още 50 млн. долара в подкрепа на Молдова, включително помощ за киберсигурността по време на предстоящите избори.

Съединените щати вече са отделили около 300 млн. долара за енергийния сектор на Молдова, тъй като страната предприема стъпки за намаляване на зависимостта си от руския внос след нахлуването на Москва в Украйна.

Блинкън обяви, че 85 млн. долара от вече отпуснатите средства ще бъдат насочени към незабавни проекти, включително съхранение на енергия в батерии и подпомагане на свързването на Молдова с Украйна, Румъния и други неруски източници на енергия.

Съединените щати "работят, за да ви помогнат да продължите да диверсифицирате енергийните си доставки, така че да не сте зависими от нито един източник", увери Блинкън. /БГНЕС


Сподели:
Британският  Express: Путин се готви да атакува 4 държави, на прага сме на Трета световна война

Британският Express: Путин се готви да атакува 4 държави, на прага сме на Трета световна война

Министърът на отбраната на Литва Робертас Каунас прогнозира, че четири са целите му - балтийските страни

„Има нужда от нови идеи“, каза Рубио за Украйна след среща с Лавров

„Има нужда от нови идеи“, каза Рубио за Украйна след среща с Лавров

„Ако мирът дойде, той ще настъпи благодарение на нови идеи и концепции и ние сме готови да предложим някои от тях при подходяща обстановка и формат, ако се появят възможност и съответните условия.“

За първи път: Украйна свали руски изтребител с помощта на F-16

За първи път: Украйна свали руски изтребител с помощта на F-16

Киев върши „невероятна работа“ в развитието на собствената си отбранителна индустрия, изтъква американският генерал Дан Кейн

Коментари (0)