16 Март, 2026

Блинкън с предпазливи прогнози за развитието на украинската контраофанзива

Блинкън с предпазливи прогнози за развитието на украинската контраофанзива

Антъни Блинкън

Вече са ясни и причините за забавянето на контранастъплението на ВСУ, което според Киев върви по план

"Все още е рано да се съди за успеха на контранастъплението на Въоръжените сили на Украйна. Въпреки това, когато украинските военни се разположат, това ще доведе до промени на фронта". Тази прогноза е направил на форума за сигурност в Аспен държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, предава РБК-Украйна.

"От самото начало заявяваме, че ще бъде трудно. Сигурно сте чували и много хора съобщаваха, че руснаците са подготвили сериозни и укрепени отбранителни линии, но украинците ги пробиват", е заявил той.

Според Блинкън украинците "вече имат всичко за да постигнат успех“, защото "се борят за своята земя, за своята страна, за своето бъдеще, за своята свобода“.

"И когато те се разположат и започнат да действат всички сили, които са обучени през последните месеци, с оборудването, което ние и около 50 държави сме им предоставили, мисля, че всичко това ще има значително въздействие и ще доведе до промени на фронта“, смята държавният секретар на САЩ.

РБК-Украйна припомня, че въоръжените сили на Украйна водят активни настъпателни действия в района на Бахмут, Мелитопол и Бердян.

В същото време Съветът за национална сигурност на Съединените щати отбелязва, че руските сили са издигали няколко линии на отбрана на територия на Украйна в продължение на много месеци. Поради това се забавя настъплението на украинските войски.

Министерството на отбраната на Украйна заявява, че контранастъплението от гледна точка на ефективност върви по план, пише изданието .
Сподели:

Коментари (0)

Дан Йоргенсен: В Европа няма да внесем и една молекула от Русия

Дан Йоргенсен: В Европа няма да внесем и една молекула от Русия

Еврокомисарят по енергетиката предупреждава, че ЕС не трябва да допусне Путин да ни изнудва, превръщайки енергията в оръжие срещу стария континент

Русия нападна Киев с Шахед-и, части от дронове паднаха в центъра на града

Русия нападна Киев с Шахед-и, части от дронове паднаха в центъра на града

Руските завоеватели атакуваха украинската столица с Шахед-и от сутринта на 16 март. "Противниковата атака срещу Киев продължава. Останете в укритията!“, – написа кмета на града Виталий Кличко

Външните министри на ЕС обсъждат отваряне на Ормузкия проток

Външните министри на ЕС обсъждат отваряне на Ормузкия проток

Затварянето на протока е не само проблем за горивата, каза Кая Калас. "Това също е и проблемно за торовете. Ако има недостиг на торове тази година, ще има и липса на храна през следващата."