17 Юни, 2026

Блинкен и Лавров влязоха в остър спор за Украйна

Блинкен и Лавров влязоха в остър спор за Украйна
Антъни Блинкен и Сергей Лавров

Възникна напрегнат спор между държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен и руския външен министър Сергей Лавров по време на обсъждане на събитията в Киев от 2014 година на среща в Стокхолм, предава Bloomberg, цитирана от "Фокус". Събеседницитe на агенцията твърдят, че до този спор е довел разговора за ответните мерки на Запада в случай на „руска агресия“ в Украйна.

„Обменът на мнения в остра форма започна, след като Съединените щати и техните европейски съюзници започнаха да търсят начини, включително възможни санкции, да отговорят на заплахата от „руска инвазия“ в Украйна във връзка с разполагането от президента Владимир Путин на войски близо до границата на съседната държава“, информира агенцията.

Лавров напомни на Блинкен, че събитията в Киев през 2014 г. са били държавен преврат, твърдят източници. „Той също обвини НАТО и Европейския съюз, че потискат инакомислието и заплашват Русия“, съобщава агенцията. На свой ред ръководителят на Държавния департамент е нарекъл НАТО „защитен съюз“ и е заявил, че силите, лоялни на бившия президент на Украйна Виктор Янукович, са „открили огън по мирни протестиращи в Киев и са убили повече от сто души“.
Сподели:
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета  "Пейтриът“

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“

"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.

Коментари (0)