24 Април, 2026

Блинкен: Русия може да нахлуе в Украйна дори по време на олимпийските игри

Блинкен: Русия може да нахлуе в Украйна дори по време на олимпийските игри

Антъни Блинкен

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви в петък, че Русия струпва още повече войски по границата с Украйна, и предупреди, че инвазията може да бъде извършена "по всяко време", включително по време на Зимните олимпийски игри, които приключват на 20 февруари, предаде БГНЕС. 

"Намираме се в ситуация, в която инвазията може да започне по всяко време, като това включва и Олимпийските игри", каза той, отхвърляйки предположенията, че Москва ще изчака до края на игрите в Пекин, за да не изложи на риск своя съюзник Китай.

"Просто казано, продължаваме да виждаме много тревожни признаци на руска ескалация", заяви Блинкен след среща с колегите си от Австралия, Индия, Япония и САЩ в Мелбърн.

Блинкен настоя, че Съединените щати "категорично биха предпочели да разрешат различията" с Русия "чрез дипломация".

"Положихме всички възможни усилия да ангажираме Русия", каза той.

"Но в същото време бяхме много ясни в изграждането на възпираща сила и отбрана и ясно показахме на Русия, че ако избере пътя на нова агресия, ще се сблъска с огромни последствия."

Коментарите му идват в момент, в който президентът Джо Байдън призова американците в Украйна незабавно да напуснат страната - още един силен публичен сигнал, че войната може би наближава.

"Американските граждани трябва да напуснат, трябва да напуснат сега", заяви Байдън в интервю за NBC News.

"Имаме работа с една от най-големите армии в света. Това е много различна ситуация и нещата могат бързо да се объркат".
Сподели:

Коментари (0)

NYT: Войната в Иран изчерпа оръжейните запаси на САЩ до тревожно ниски нива

NYT: Войната в Иран изчерпа оръжейните запаси на САЩ до тревожно ниски нива

Пентагонът е използвал над 1200 прехващащи ракети „Пейтриът“, всяка на стойност над 4 млн. долара, както и повече от 1000 наземно базирани ракети Precision Strike и ATACMS

Туск: Русия може да нападне НАТО в рамките на месеци

Туск: Русия може да нападне НАТО в рамките на месеци

Полският премиер не е уверен, че САЩ ще бъдат готови да защитят Европа в случай на подобна атака. Той подчерта, че думите му не трябва да се приемат като скептицизъм относно член 5 на НАТО, а по-скоро като „надежда"

И Норвегия забранява социалните мрежи за ненавършилите 16 години

И Норвегия забранява социалните мрежи за ненавършилите 16 години

„Въвеждаме това законодателство, защото искаме детство, в което децата да могат да бъдат деца“, заяви премиерът Йонас Гар Стьоре