30 Декември, 2025

Блинкен: Навлизаме във втората зима на бруталността на Путин, САЩ ще продължи с подкрепата за Украйна

Блинкен: Навлизаме във втората зима на бруталността на Путин, САЩ ще продължи с подкрепата за Украйна

Антъни Блинкен

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че Вашингтон и неговите съюзници остават непоколебими в подкрепата си за Украйна срещу руската инвазия, въпреки съмненията относно бъдещата помощ и безизходицата на място, предаде АФП.

"Някои се питат дали Съединените щати и другите съюзници от НАТО в действителност продължават да подкрепят Украйна, докато навлизаме във втората зима на бруталността на Путин", заяви Блинкен.

"Но отговорът днес тук, в НАТО, е ясен и е непоколебим. Ние трябва и ще продължим да подкрепяме Украйна.", добави той.

Съществуват опасения, че липсата на адекватна подкрепа от страна на Запада, в момент, в който той е разсеян от войната между Израел и Хамас, може в крайна сметка да принуди Киев да търси компромис с Путин от позицията на слабост.

Западните официални лица настояват, че остават ангажирани и не притискат Киев да преговаря с Москва, дори когато главният украински генерал Валери Залужни призна, че боевете са стигнали до кървава безизходица.

Външният министър на Украйна Димитро Кулеба потвърди, че държавата няма да отстъпи в борбата си срещу Русия, въпреки съмненията относно подкрепата на САЩ и минималния напредък на фронтовата линия.

Противопоставянето на твърдолинейните републиканци в Конгреса на САЩ спря новия пакет от помощи в размер на 60 млрд. долара и постави под въпрос бъдещето на помощта от Вашингтон.

След срещата на НАТО фокусирана върху Украйна, Блинкен коментира и за войната между Израл и Хамас. Той сподели, че при предстоящото си посещение в Израел ще работи за удължаване на паузата в боевете в Газа.

"Гледайки към следващите няколко дни, ще се съсредоточим върху това да направим всичко възможно, за да удължим паузата, така че да продължим да извеждаме повече заложници и да предоставяме повече хуманитарна помощ", каза Блинкен след среща на НАТО в Брюксел.

"Бихме искали паузата да бъде удължена заради това, което тя позволи на първо място, освобождаването на заложници, връщането им у дома и събирането им със семействата им.", добави той.

Американският топ дипломат заяви, че смята, че удължаването на примирието е в интерес и на Израел.

"Те също са силно фокусирани върху връщането на хората си у дома, така че работим по този въпрос", каза Блинкен.

Блинкен ще направи третото си военно посещение в Близкия изток, за да се срещне с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху в Тел Авив и с палестинския президент Махмуд Абас в Рамала.

Хамас е готов да удължи примирието с четири дни и да освободи още израелски заложници в замяна на палестински затворници. 

Сподели:

Коментари (0)

В Черна гора е арестуван просръбски депутат, има десетки задържани

В Черна гора е арестуван просръбски депутат, има десетки задържани

Милан Кнежевич е известен с антиевропейската си реторика и със своята просръбска и проруска политика. Той неведнъж е отправял груби нападки срещу България. Веднага след ареста Кнежевич получи подкрепа от сръбския президент Александър Вучич.

Германия прекратява разследването срещу руския олигарх Усманов - той плаща глоба от 10 млн. евро

Германия прекратява разследването срещу руския олигарх Усманов - той плаща глоба от 10 млн. евро

Прекратяването на разследване след плащане на глоба е позволено от германското наказателно право.

Погребват легендата Брижит Бардо на 7 януари в Сен Тропе

Погребват легендата Брижит Бардо на 7 януари в Сен Тропе

По-рано от кметството заявиха, че Бардо ще бъде положена в крайморското гробище на града.