27 Ноември, 2024

Блинкън: Всички мирни преговори с Русия трябва да се водят при условията на Украйна

Блинкън: Всички мирни преговори с Русия трябва да се водят при условията на Украйна

Антъни Блинкън

"Предпоставка за истински мир е една по-силна Украйна"

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви в петък, че Съединените щати и техните съюзници не трябва да подкрепят прекратяване на огъня или мирни преговори за прекратяване на войната в Украйна, докато Киев не набере сили и не може да преговаря при свои собствени условия.

Тъй като очакваната украинска контраофанзива изглежда се оформя, Блинкън заяви, че вслушването в призивите на Русия и други страни, включително Китай, за преговори сега, би довело до фалшив "потьомкински мир", който няма да осигури суверенитета на Украйна или да повиши европейската сигурност, съобщава Евронюз.

"Вярваме, че предпоставка за смислена дипломация и истински мир е една по-силна Украйна, способна да възпира и да се защитава от всяка бъдеща агресия", каза Блинкън в реч във Финландия, която наскоро стана най-новият член на НАТО и има дълга граница с Русия.

Употребата на термина "потьомкински" започва от ярко боядисаните фасади на селата, с които през XVIII в. руският министър Григорий Потьомкин е е опитал да създаде у руската императрица илюзия за просперитет.

Блинкън отново подчерта, че "прекратяване на огъня, което просто замразява сегашните линии" и позволява на руския президент Владимир Путин "да затвърди контрола върху завзетата територия, да си почине, да се превъоръжи и да нападне отново - това не е справедлив и траен мир".

„Ако позволим на Москва да задържи окупираната от нея една пета от украинската територия, това би било погрешно послание към Русия и към "други потенциални агресори по света", категоричен е Блинкън - прекратяване на огъня не бива да се инициира докато Украйна не отблъсне Русия или тя не изтегли войските си.

Позицията на Блинкън е сходна с тази на украинските официални лица, включително изявлението му, че Русия трябва да плати за част от възстановяването на Украйна и да понесе отговорност за пълномащабното нахлуване в съседната страна през февруари 2022 г.

След месеци на застой на бойното поле по 1100-километровата фронтова линия украинските официални лица не дават категорични сигнали за началото на контранастъплението, разчитащо в голяма степен на наскоро разположените модерни западни оръжия и обучение.

"Това не е филм", каза украинският президент Володимир Зеленски в петък пред репортери в Киев.

"Трудно е да се каже как ще видите контранастъплението. Главното тук е Русия да го види. И не просто да я види, а да я почувства. Особено когато говорим за войските, които са окупирали нашите територии. Деокупацията на нашите територии - това е резултатът от нашата контраофанзива. Когато видите това, ще разберете, че тя е започнала." - посочи той.

Зеленски заяви, че целта му е да прогони руските войски от четирите територии, които частично окупира и анексира незаконно през есента на миналата година, както и от Кримския полуостров, който Кремъл незаконно завзе през 2014 г.

Руският президент Владимир Путин заяви, че две от целите му при нахлуването в Украйна са били да подобри сигурността на Русия и да попречи на Украйна да се присъедини към НАТО, но правителството в Киев подаде молба за присъединяване към алианса, а Швеция се надява да бъде приета за член през юли. Това би заобиколило Русия в Балтийско море с държави от НАТО.

Блинкън определи руското нахлуване в Украйна като катастрофален стратегически провал за Москва, който е укрепил НАТО, Европейския съюз и Украйна. Русия е станала по-изолирана, обвързана с Китай като младши партньор в отношения, от които Пекин все повече се възмущава. Освен това вече не може да използва енергията като политически инструмент в страните, които някога е смятала за свои или за сателити, отбелязва Блинкън.

От своя страна, Русия иска в преговорите да се разгледа искането на Украйна да се присъедини към НАТО.

Блинкън заяви, че Вашингтон е готов да подкрепи мирните усилия на други страни, включително тези на Китай и Бразилия, но всяко мирно споразумение трябва стъпва върху правото суверенитет, териториална цялост и независимост на Украйна.

Китай, който твърди, че е неутрален и иска да служи като посредник, но подкрепя политически Москва, призова в петък страните да спрат да изпращат оръжия в Украйна - това повтаря руската позиция и би дало възможност на Русия да задържи окупираните територии. /БГНЕС


Сподели:
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление

Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки

Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки

Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар