Двама българи и румънец ще живеят благодарение на това благородно решение
Донорска ситуация в Пловдив даде живот на трима души у нас и в Румъния, съобщиха от Изпълнителната агенция за медицински надзор. Тя е реализирана от екип на екип на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив с координатор д-р Костадин Чифлигаров, съобщава радио "Пловдив".
На 7 август близките на изпаднал в мозъчна смърт 43-годишен мъж вземат благородното решение да дарят органите му и да дадат живот на други хора. На следващия ден двама души на 23 и 38 години са получили по един бъбрек. Операциите са извършени от медицински екипи на Александровска болница.
Поради липса на подходящи реципиенти в България черният дроб е трансплантиран на румънски пациент по линия на споразумение за сътрудничество между Агенция „Медицински надзор“ и Националната агенция за трансплантация на Румъния.
По информация на Радио "Пловдив" донорът е пострадалият при пътен инцидент миналия петък 43-годишен велосипедист. Той у бил блъснат от електрическа тротинетка, управлявана от 17-годишен младеж, на кръстовището на ул. „Славянска“ и ул. „Иларион Макариополски“ в града под тепетата.
От Министерство на здравеопазването благодариха на близките на донора за хуманния им жест и им поднесоха съболезнования за загубата.
Фактор
На 7 август близките на изпаднал в мозъчна смърт 43-годишен мъж вземат благородното решение да дарят органите му и да дадат живот на други хора. На следващия ден двама души на 23 и 38 години са получили по един бъбрек. Операциите са извършени от медицински екипи на Александровска болница.
Поради липса на подходящи реципиенти в България черният дроб е трансплантиран на румънски пациент по линия на споразумение за сътрудничество между Агенция „Медицински надзор“ и Националната агенция за трансплантация на Румъния.
По информация на Радио "Пловдив" донорът е пострадалият при пътен инцидент миналия петък 43-годишен велосипедист. Той у бил блъснат от електрическа тротинетка, управлявана от 17-годишен младеж, на кръстовището на ул. „Славянска“ и ул. „Иларион Макариополски“ в града под тепетата.
От Министерство на здравеопазването благодариха на близките на донора за хуманния им жест и им поднесоха съболезнования за загубата.
Още от Улицата
Арести във варненското кметство "Поморски", издавало разрешително за строеж в "Баба Алино"
Задържани са 7 души заради съмнения, че са издавали фалшиви удостоверения за търпимост
Добра новина: Няколко големи банки у нас удължават срока за безплатен обмен на лев с евро
Те заявиха, че няма да спазят закона, според който след 30 юни 2026 г. обмяната на българските левове с европейската валута ще става само при определени от банките такси.
Гръцки националисти оскверниха паметта за Гоце Делчев в с.Баница
Членове на организацията „Свещен батальон“ са премахнали мраморна плоча на македонския войвода, която според гръцките власти е била незаконно поставена