28 Януари, 2026

ООН: Близкият Изток е на ръба на пропастта

ООН: Близкият Изток е на ръба на пропастта

Международната общност се опитва да осигури хуманитарна помощ за Газа

Граничният пункт Рафах между Египет и Газа ще бъде отворен. Това обяви американският държавен секретар Антъни Блинкен след среща с египетския президент Абдел Фатах ас-Сиси в Кайро. "Заедно с ООН, с Египет, с Израел и с други страни създаваме механизъм, чрез който да осигурим помощ и да я предоставим на хората, които се нуждаят от нея", заяви Блинкен, цитиран от "Ройтерс".

Израел и Хамас отрекоха да е договорено примирие

От дни Израел бомбардира ивицата Газа в отговор на безпрецентните терористични атаки от страна на Хамас, обявена за терористична организация от редица държави, включително Европейския съюз, САЩ и Израел. Газа е в ситуация на блокада, а Израел подготвя сухопътна офанзива срещу анклава.

По информация на Ен Би Си пропускателният пункт Рафах трябваше да бъде отворен в 9:00 часа на 16 октомври и през него да премине хуманитарна помощ. От Израел обаче опровергаха информацията, че е договорено прекратяване на огъня, за да бъде осигурена помощ за цивилните. Говорителят на Израелските сили за отбрана Ричард Хехт заяви пред Би Би Си: "Няма договорено прекратяване на огъня, за което да знам." И от Хамас обявиха, че не знаят за подобна договорка.

Междувременно жители на Газа разказват пред "Ройтерс", че ударите срещу анклава тази нощ са били най-тежките от началото на конфликта.

"На ръба на пропастта"

Хиляди цивилни бяха принудени да напуснат домовете си и да се евакуират в южната част на Газа в последните дни. На 13 октомври Израел постави ултиматум на 1,1 милиона палестинци от северните части на Газа да се евакуират на юг.

ООН предупреди, че горивото за генераторите в болниците ще стигне за не повече от 24 часа, което ще постави хиляди пациенти в риск.

Генералният секретар на организацията Антониу Гутериш предупреди, че Близкият изток е на "ръба на пропастта". И подчерта, че ивицата Газа съвсем скоро ще остане без "вода, електричество и други жизненоважни продукти". ООН разполага с храна, вода, гориво и лекарства, които може да вкара в Газа "в рамките на часове" от Йордания, Египет, Израел и Западния бряг, каза Гутериш, но служителите на организацията трябва да могат да направят това по безопасен начин.

Махмуд Абас се дистанцира от Хамас

Палестинският президент Махмуд Абас се дистанцира от терористичната организация Хамас. Действията и политиката на Хамас "не представляват палестинския народ", заяви Абас в телефонен разговор с президента на Венецуела Николас Мадуро. Абас заяви, че осъжда убийствата на цивилни граждани и от двете страни. Той също така призова всички страни да освободят заложниците.

Абас ръководи Палестинската автономия в Западния бряг и политическата партия Фатах с център град Рамала. Фатах и Хамас, която контролира Газа, са съперници от години.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп за Минеаполис: Това е печален инцидент - не идвайте на протест с оръжие

Тръмп за Минеаполис: Това е печален инцидент - не идвайте на протест с оръжие

В отговор на репортерски въпрос дали убитият Алекс Прети в Минеаполис е имал държане на "убиец“ Тръмп, заяви - "Не“. "Все пак обаче не бива да носите оръжия, не бива да идвате с оръжие, не бива да правите това, но това е един много печален инцидент.“

Френският премиер оцеля при 2 нови вота на недоверие, гласувани заради бюджета

Френският премиер оцеля при 2 нови вота на недоверие, гласувани заради бюджета

Вотoвете бяха внесени дни, след като Себастиен Льокорню вече се справи с 2 други вота в петък. Те бяха предизвикани от решението му да наложи приходната част на бюджета за 2026 г. без гласуване, с помощта на специална конституционна процедура. 

Киев: Има качествена промяна в руския преговорен екип - край на историческите лекции

Киев: Има качествена промяна в руския преговорен екип - край на историческите лекции

По време на преките преговори през 2025 г. Медински заплашваше Украйна с по-нататъшна териториална окупация и предупреждаваше, че Москва е готова да воюва неограничено във времето, ако Киев отхвърли максималистките искания на Русия