5 Февруари, 2026

Близо 50 сътрудници на комунистическите служби са се устремили към 49-ия парламент

Близо 50 сътрудници на комунистическите служби са се устремили към 49-ия парламент

Общо 48 сътрудници на тоталитарните комунистически служби в листите на кандидатите за народни представители в 40-то Народно събрание освети Комисията по досиетата днес, пише desebg.com.

По закона за досиетата независимият държавен орган, натоварен с разкриването на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА, е задължен да извършва проверка на кандидатите за депутати и да обявява резултатите преди вота, за да може обществото да получи право на информиран избор.

Проверката е обхванала общо 1 866 лица от общо регистрираните кандидати за народни представители 4 582 души.

Комисията проверява само онези, които към 1991 г., когато официално е закрита ДС, вече са били пълнолетни и са могли да бъдат вербувани.

От проверените 1 866 лица с принадлежност към ДС или разузнавателните служби на БНА са 48 души (решение №2-2254 от 21 март 2023 г.).

Общо 13 партии или коалиции са издигнали сътрудници на комунистически служби в листите си.

БСП „води“ убедително в тази класация с 11 кандидати с досиета.

Тя е следвана от новия ляв проект – коалиция „Левицата“ ("Изправи се БГ" на Мая Манолова, партия АБВ с лидер Румен Петков и „Движение 21“ Татяна Дончева, както и отделни бивши фигури в БСП като Костадин Паскалев и Валери Жаблянов), която в листите си има 5-ма кандидат депутати.

Петима кандидат-депутати с принадлежност към комунистическите служби има и коалиция „Неутрална България“, обединяваща за предстоящия вот четири проруски политически партии: „Атака“, Българска комунистическа партия (Владимир Спасов), Русофили за възраждане на Отечеството и Партия на българските комунисти.

Без хора с досиета в листите е коалицията „ПП – Демократична България“.

Сайтът desebg.com публикува пълен списък на партиите и коалиции, които имат в листите си за народни представители в 49-то Народно събрание сътрудници на тоталитарните комунистически служби:

Коалиция „БСП за България“ – 11 сътрудници;
Коалиция „Неутрална България“ – 5 сътрудника;
Коалиция „Левицата“ – 5 сътрудника;
Партия „Български възход“ – 4 сътрудника;
Коалиция „Заедно“ – 4 сътрудника;
Коалиция „Вън от ЕС и НАТО“ – 4 сътрудника;
Партия „МИР“ – 3 сътрудника;
ДПС – 3 сътрудника;
НДСВ – 3 сътрудника;
Партия „Български съюз директна демокрация“ – 2 сътрудника;
Партия „Българска социалдемокрация – Евролевица – 2 сътрудника;
Партия „Възраждане“ – 1 сътрудник;
Коалиция ГЕРБ-СДС – 1 сътрудник.
При предходните избори общо 57 души с принадлежност към ДС или разузнавателните служби на БНА бяха издигнати като кандидати за депутати в 48-то Народно събрание от 20 партии и коалиции.

В парламента тогава влязоха само 3-ма сътрудника – двама от БСП и един от ДПС. В България не действа закон за лустрацията.
Сподели:

Коментари (0)

Божанов за ужаса в "Петрохан": Преструващи се на гл. прокурори се правят на филмови критици, вместо да разследват

Божанов за ужаса в "Петрохан": Преструващи се на гл. прокурори се правят на филмови критици, вместо да разследват

По неговите думи в публичното пространство циркулират най-различни версии по случая

Бивш зам. прокурор на София: С версиите за убийствата на "Петрохан" разследването отива под храстите

Бивш зам. прокурор на София: С версиите за убийствата на "Петрохан" разследването отива под храстите

“Oбществото действително иска отговори", заяви Роман Василев. Раните по труповете показват "криминално отношение" към жертвите.

Закопчаха бургазлия, произвеждал синтетична дрога на тавана си

Закопчаха бургазлия, произвеждал синтетична дрога на тавана си

Полицаи иззеха множество наркотици от таванското помещение на жител на Бургас, превърнато в лаборатория за производство на синтетична дрога