18 Юли, 2026

Столичен блок се разцепва, електричеството и водата са застрашени от прекъсване

Снимка: бТВ/dunavmost.com

Специалисти на Университета по архитектура, строителство и геодезия алармират, че в сградата са констатирани пукнатини с недопустим характер, дефекти от аварийно състояние, както и възможност за прекъсване на ВиК и ел. инсталациите

Блок се руши в столичния квартал "Хаджи Димитър". Преди 2 години се появяват първите пукнатини, които вече те са станали дупки.

Покривът буквално се разцепва, дори места има паднала изолация.

Хората, които живеят в бл. 2, вх."А" и "Б", цитирани от On Air, твърдят, че апартаментите им се рушат заради строителството на метрото в района. 

Цветелина и нейното семейство трябва да се изнесат от жилището си до 5 ноември.

"Ще търся квартира да се настаня с децата и мъжа ми. Не се знае кога ще укрепят блока", сподели майката.

Сигнал до Столичната община
Сигнал в Направление "Архитектура и градоустройство" към Столичната община е получен още през октомври 2023 година.

Според столичния "Метрополитен" пропукванията нямат общо с изграждането на метрото в района.

В изготвен доклад от специалистите на Университета по архитектура, строителство и геодезия същите алармират, че в сградата са констатирани пукнатини с недопустим характер, дефекти от аварийно състояние, както и възможност за прекъсване на ВиК и ел. инсталациите вследствие възникналите деформации.

Позицията на "Метрополитен" ЕАД 
Дружеството е възложило геотехническа експертиза за конкретната сграда през януари 2024 година.

Предвид извършените геоложки обследвания и анализ на конструкцията на сградата, както и голямото отстояние от изграждащия се тогава тунел на метрото – 95 м., заключението е:

При строително-монтажните работи по време на изпълнението на метротунела не са нарушени нормите и правилата, които засягат околното пространство
Сляганията в зоната на влияние на този участък са в рамките на допустимото, като са минимални и получавани при всяко подземно строителство както в България, така и в чужбина.

Сподели:
Пожар пламна в Баритна мина край Стара Загора

Пожар пламна в Баритна мина край Стара Загора

На място са изпратени шест екипа на пожарната, които работят за овладяване на стихията

Километрична тапа блокира движението между Созопол и Приморско

Километрична тапа блокира движението между Созопол и Приморско

В социалните мрежи пътуващи алармират, че в района на река Ропотамо, близо до завоя "Ставински“, се е образувало огромно задръстване

Задържаха 25 души при масов бой в Димитровград, има пострадал

Задържаха 25 души при масов бой в Димитровград, има пострадал

Около 14.15 ч. вчера на спешния телефон е подаден сигнал от МБАЛ-Хасково за масово сбиване в двора на болницата

Коментари (0)