6 Декември, 2025

Bloomberg: Орбан е пътник - може да загуби властта много скоро

Bloomberg: Орбан е пътник - може да загуби властта много скоро

снимка: архив Faktor.bg

Ако рейтингът на неговата партия продължава да пада, настоящият унгарски премиер със сигурност ще загуби на следващите парламентарни избори

Унгарският премиер Виктор Орбан е изправен пред реална заплаха от загуба на власт поради значителното увеличение на популярността на опозиционните сили в страната. За това пише Bloomberg.

Според последните социологически проучвания, унгарската опозиционна партия "Тиса" не само е изпреварила управляващата партия "Фидес", но и е получила доста значително предимство пред нея - около 15%. Така проучването показа, че 51% от избирателите са готови да гласуват за Тиса, докато само 36% са готови да гласуват за Фидес. През март същата социологическа група регистрира предимство на Тиса от 9%.

Според социолозите, настоящото предимство на опозицията вече е достатъчно, за да може "Тиса" да получи същата убедителна победа на следващите парламентарни избори, каквато партията на Орбан получи през последните години.

Въпреки че самата партия „Тиса“ е много млада, основана само преди година, тя се ръководи от опитния политик Петер Мадяр, който преди това беше част от правителството на Орбан, но след това се скара с премиера. В политическата си кампания „Тиса“ се фокусира върху здравеопазването и образованието.

Както отбелязва Bloomberg, в опит да ограничи нарастващата популярност на опозицията, правителството на Орбан започна да репресира независимите медии и гражданското общество. След мащабни улични протести обаче правителството беше принудено да спре кампанията си за „пролетно почистване“.

Следващите парламентарни избори в Унгария са насрочени за пролетта на 2026 г.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

Драги Каров: Мицкоски работи за „Сръбски свят“, ментално е сърбоман

По думите му сърбите са „най-геноцидният народ на Балканите“ и то не само спрямо българите, но и спрямо Косово и Босна. 

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

САЩ одобриха оръжейни сделки с Дания, Италия и Южна Корея

Италия купува ракети въздух-земя с удължен обсег, Дания - интегрирана система за бойно командване.

Администрацията на Тръмп заговори за "цивилизационно заличаване" на Европа

Администрацията на Тръмп заговори за "цивилизационно заличаване" на Европа

Новата стратегия за сигурност на САЩ предлага ясно идеологическо съответствие между популисткото движение MAGA на президента на САЩ Доналд Тръмп и националистическите партии в Европа. Подчертава се, че е в интерес на Америка войната на Кремъл да спре, включително за да се възстанови „стратегическата стабилност“ с Русия.