20 Юни, 2025

Bloomberg: Популистът Тръмп „си измива ръцете“, а диктаторът Путин печели време, за да смаже Украйна

Bloomberg: Популистът Тръмп „си измива ръцете“, а диктаторът Путин печели време, за да смаже Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейските лидери са разтревожени, че американският президент ще се откаже от дипломатическите усилия за прекратяване на войната в Украйна

Само преди няколко дни призивът на Доналд Тръмп за 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна и заплахите за нови санкции срещу Русия предизвикаха предпазлив оптимизъм сред европейските лидери. Но последният разговор на Тръмп с Владимир Путин в понеделник разби тези надежди, пише Bloomberg.

След двучасовия разговор Тръмп написа в социалните мрежи, че Украйна и Русия „незабавно ще започнат преговори“ за прекратяване на огъня, но Съединените щати може да не участват. Нямаше и споменаване на въвеждането на санкции, ясен график или намерение за оказване на натиск върху Путин.

Въпреки че Тръмп се обърна към европейските лидери след разговора, мнозина вече са разочаровани от неговата непоследователност. След месеци на безплодни опити да се убеди Москва да сключи мир, в европейските столици нараства безпокойството, че САЩ просто си измиват ръцете по въпроса.

Висш европейски служител, поискал да остане анонимен, заяви, че „лидерите се опасяват, че Тръмп изоставя дипломатическите си усилия“. Друг потвърди, че Тръмп е заявил ясно, че не възнамерява да оказва натиск върху Москва с нови санкции и „се отказва от собственото си предложение за прекратяване на огъня“. Според него нито Киев, нито съюзниците му от ЕС споделят идеята за директни преговори между Украйна и Русия.

„Днес изглежда, че сме се върнали към много по-дългосрочен сценарий, в който Путин купува за себе си и за военните си повече време“, каза Кристин Берзина, директор на програмата „Геостратегия Север“ в Германския фонд „Маршал“. „Путин получи повече нови възможности, а прекратяването на огъня и постигането на споразумение изглеждат все по-далечни.“

По-късно в понеделник Тръмп направи противоречиво изявление, че макар САЩ да не се оттеглят от преговорите, той обмисля това, добавяйки, че има „определена граница“, която отказа да уточни. Той не изключи нови санкции или допълнителни оръжия за Украйна, но ясно заяви, че не бърза да го прави.

„Мисля, че нещо ще се случи, и ако не се случи, просто ще се отдръпна и те ще трябва да продължат“, каза Тръмп в Белия дом.

Няма пробив

Анализаторите на Bloomberg Economics отбелязват, че макар Тръмп да нарече разговора с Путин „прекрасен“, „разговорът не доведе до никакъв значителен пробив по отношение на Украйна“.

Експертът Алекс Кокчаров отбелязва: „Остава неясно дали това сигнализира за истинска промяна в позицията на Кремъл или за продължаване на усилията за забавяне на преговорите... първото е по-малко вероятно от второто.“

Подобна несигурност само увеличава вътрешнополитическия натиск върху Тръмп, който обеща да сложи край на войната в Европа и да стабилизира Близкия изток, но сега се сблъсква с реалности, които опровергават предизборната му реторика.

Предишните изявления на президента бяха много по-категорични. Миналата седмица той заяви: „Нищо няма да се случи, докато аз и Путин не се срещнем“ и подчерта ангажимента на САЩ за мир. Тръмп дори намекна, че би бил готов да промени маршрута на посещението си в Близкия изток, за да се срещне с Путин в Истанбул. Но Русия изпрати нископоставена делегация на тези преговори, а самият Тръмп не пристигна. Постигнато е споразумение само за размяна на затворници - без никакъв напредък в по-широкия мирен процес.

Володимир Зеленски, който подкрепи идеята на Тръмп за незабавно прекратяване на огъня, отбеляза в разговори с американския президент преди и след разговора с Путин: ако Русия не прекрати огъня, санкциите трябва да бъдат засилени. Но Тръмп отговори двусмислено, като заяви по-специално, че Зеленски „не е най-лесният човек за общуване“.

Целите на Путин не са се променили

От своя страна, Путин, коментирайки разговорите, заяви пред репортери в Сочи, че разговорът е бил „откровен“ и „много полезен“. Според него страните са се споразумели да работят по меморандум с Украйна относно потенциален мирен договор. Не бяха дадени подробности, но той повтори основната си теза: „Основното за нас е да премахнем коренните причини за тази криза“.

Мария Снегова от Центъра за стратегически и международни изследвания обяснява, че в разбирането на Путин това е „самото съществуване на украинската държава в сегашния ѝ вид“. Тя добавя:

„Риторично Русия се представя като отворена за преговори и публично приветства усилията на САЩ да не дразнят американското правителство. Но на практика тя твърдо отстоява първоначалната си позиция.“

Друга изненада беше изявлението на Тръмп, че Ватикана може да се превърне в платформа за преговори. На въпроса дали новоизбраният папа Лъв XIV може да помогне за разрешаването на конфликта, Тръмп отговори: „Да“. Той отговори на въпроса дали вярва, че Путин иска мир по същия начин - положително.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Повече от половин век България под знака на „Близнаци“: Между демокрацията и диктатурата

Повече от половин век България под знака на „Близнаци“: Между демокрацията и диктатурата

От Георги Димитров до Румен Радев – какви политици са родени в зодия „Близнаци“ и какво е общото между лидерите, оставили различни следи в историята на страната

Европарламентът като концлагер! Рубладжии и копейки няма, има  платени в евро творци на махзари

Европарламентът като концлагер! Рубладжии и копейки няма, има  платени в евро творци на махзари

Кой от Европа ще каже в лицето на нашите безродници думите  на великият везир на Османската империя Кямил Паша: „Срамувам се за вас българи“

Сърбизация на Македония, докато плашат с лошите бугари

Сърбизация на Македония, докато плашат с лошите бугари

Народът гледа към София с подозрение, но не вижда как Белград вече е вътре – в културата, в образованието, в начина ни на мислене