14 Януари, 2026

БНБ: За година кредитите в България са скочили с 21%

БНБ: За година кредитите в България са скочили с 21%

Снимка: БГНЕС

През септември жилищните кредити са за 31,521 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 27,8% (при годишно увеличение с 27,6% месец по-рано)

През октомври 2025 г. се запазва тенденцията на по-силно нарастване на банковите кредити за домакинствата (с 21% спрямо октомври 2024 г.) по отношение на растежа на депозитите (с 13,8%), показват данни на Българската народна банка (БНБ)

В края на октомври депозитите на неправителствения сектор в българската банкова система са в размер на 153,004 млрд. лева (69,7% от БВП), като годишното им увеличение е с 13,2% след нарастване с 13,2% и през септември.

Депозитите на нефинансовите предприятия са в размер на 50,319 млрд. лева (22,9% от БВП), увеличавайки се на годишна база през октомври с 10,7% след тяхно повишение с 12,9% през предходния месец, цитира БНБ Българското национално радио.

В същото време депозитите на финансовите предприятия нарастват с цели 31,3% на годишна база след повишение с 18,8% през септември 2025 г., достигайки 4,689 млрд. лева (2,1% от БВП).

В края на октомври депозитите на домакинствата и НТООД (Нетърговски организации, обслужващи домакинствата) са в размер на 97,996 млрд. лева (44,6% от БВП), като се повишават на годишна база с 13,8% след растеж с 13,1% през септември.

В същото време кредитите за неправителствения сектор през десетия месец на 2025 г. са в размер на 115,716 млрд. лева (52,7% от БВП), като нарастват на годишна база с 15,1% след повишение с 15% през септември.

Според данните на БНБ, кредитите за нефинансови предприятия се повишават през октомври с 9,5% на годишна база след повишение с 9,7% месец по-рано, като достигат 51,816 млрд. лева (23,6% от БВП).

Кредитите за домакинства и НТООД през октомври 2025 г. пък са в размер на 54,594 млрд. лева (24,9% от БВП), като спрямо същия месец на 2024 г. те се увеличават с 21% след повишение с 20,9% през септември 2025 г.

През септември жилищните кредити са за 31,521 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 27,8% (при годишно увеличение с 27,6% месец по-рано), докато потребителските кредити през десетия месец на 2025 г. възлизат на 21,162 млрд. лева и са с 13,6% над нивата от октомври 2024 г. и след тяхно повишение с 13,5% през септември 2025 г.

През октомври кредитите, предоставени на финансови предприятия, са в размер на 9,305 млрд. лева (4,2% от БВП), нараствайки на годишна база с 14,9% след тяхно повишение с 13,6% през септември 2025 г.

 

Сподели:

Коментари (0)

Агенцията за ядрено регулиране да отговори за Коледната криза в АЕЦ „Козлодуй”

Агенцията за ядрено регулиране да отговори за Коледната криза в АЕЦ „Козлодуй”

Експертът е поставил в официално заявление според Закона за достъп до обществена информация, седем въпроса относно кризата в атомната ни електроцентрала до председателя на АЯР г-н Цанко Бачийски

След удари с дронове по танкери край Новоросийск износът на казахстански петрол е под сериозна заплаха.

След удари с дронове по танкери край Новоросийск износът на казахстански петрол е под сериозна заплаха.

Дронове атакуваха най-малко три петролни танкера край руския порт Новоросийск, докато са чакали да товарят казахстански петрол от терминала на Каспийския тръбопроводен консорциум. Инцидентът поставя под риск ключов маршрут за световния енергиен пазар.

БНБ повиши прогнозата за растежа на БВП на България

БНБ повиши прогнозата за растежа на БВП на България

Нагоре е коригиран и растежът за тази и следващата година. За 2026 и 2027 г. реалният БВП трябва да нарасне с 3.1%. Според прогнозата от юни ръстът трябваше да бъде 2.7 %.