30 Април, 2026

БНБ: През януари България може да изпълни и критерия по ценова стабилност за Еврозоната

БНБ: През януари България може да изпълни и критерия по ценова стабилност за Еврозоната

Снимка: архив

От банката се застраховат, че съществува много голяма степен на несигурност по отношение на прогнозата за стабилност на цените, както и за отклонението на средногодишната инфлация

България може да изпълни конвергентния критерий за ценова стабилност, необходим за членство в еврозоната, през януари тази година и да продължи да го изпълнява през остатъка от годината.

Твърдението е на Българската народна банка в най-новото издание на своята "Макроикономическа прогноза", публикувано на сайта на институцията, предаде Дневник. Прогнозата е извършена на база данните към 15 януари 2025 година.

Информацията идва на фона на политическите спорове за това кога България трябва да поиска финалния доклад за влизане в Еврозоната.

За 12-те месеца от декември 2023 г. до декември 2024 г. се наблюдава устойчиво понижение на нивото на средногодишната инфлация в България, то се осъществява с по-бързи темпове от понижението при ценовия критерий, пише в документа.

На базата на отчетните данни към декември 2024 г. за всички страни от Европейския съюз, включително и при България, ценовият критерий е 2.4%, с което средногодишната инфлация в в страната ни (2.60 процента) надвишава критерия с 0.13 процентни пункта, заключават от БНБ.

Банката очаква средногодишната инфлация в България да е 3.3 на сто през 2025 г., което е по-висока инфлация спрямо макроикономическата прогноза от ноември 2024 година. Въпреки тези очаквания България може да изпълни конвергентния критерий за ценова стабилност през януари тази година и да продължи да го изпълнява през остатъка от 2025 година, смятат от БНБ.

От банката се застраховат, че съществува много голяма степен на несигурност по отношение на прогнозата за критерия за ценова стабилност, както и за отклонението на средногодишната инфлация в България от него.

Сподели:

Коментари (0)

Газовият пазар реагира спокойно на иранската криза, за разлика от петролния

Газовият пазар реагира спокойно на иранската криза, за разлика от петролния

В страни с евтин газ се строят терминали за втечнен газ - когато бъдат завършени, пазарът ще е много по-устойчив, с висока конкуренция и ниски цени

Експерт: България е в топ 4 на страните от ЕС с най-голямо поскъпване на дизела

Експерт: България е в топ 4 на страните от ЕС с най-голямо поскъпване на дизела

Цветомир Николов обясни какви са причините и докога ще горивото ще запази високите си цени

Георги Клисурски: Преди да се предприемат още мерки новата власт да съкрати раздутите разходи

Георги Клисурски: Преди да се предприемат още мерки новата власт да съкрати раздутите разходи

Служебният министър на финансите разясни, че през април са изравнени приходите с разходите и реално са успели да удържат бюджетния дефицит