БНБ увеличава резервите си с 2 милиарда лева, съобщиха от Централната банка.
На 2 август 2021 г. Бордът на управителите на МВФ, чийто член е управителят на БНБ Димитър Радев, одобри общо разпределение на 456 млрд. специални права на тираж (СПТ) - 650 млрд. щатски долара. Целта е да се осигури допълнителна ликвидност в световен мащаб, която да изгради доверие и да стимулира възстановяването на световната икономика след пандемията.
В резултат на решението на 23 август 2021 г. България ще получи в един транш 859 млн. СПТ (около 2 млрд. лева), с които ще се увеличат резервите на БНБ.
С това увеличение общият размер на СПТ на БНБ ще възлезе приблизително на 1.5 млрд. СПТ или около 3.5 млрд. лева.
"Това е историческо решение — най-голямото разпределение на СПТ в историята на МВФ и стимул за световната икономика в момент на безпрецедентна криза. Разпределението на СПТ ще бъде от полза за всички членове, ще отговори на дългосрочната глобална нужда от резерви, ще изгради доверие и ще насърчи устойчивостта и стабилността на световната икономика. То ще помогне особено на нашите най-уязвими държави-членки, които се борят да се справят с последиците от кризата от COVID-19", заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана в съобщение на Фонда.
Общото разпределение на СПТ ще влезе в сила на 23 август 2021 г. Новосъздадените СПТ ще бъдат предоставени на държавите—членки на МВФ, пропорционално на съществуващите им квоти в МВФ.
Приблизително 275 милиарда щатски долара (СПТ на стойност от приблизително 193 милиарда) от новите средства ще бъдат предоставени на нововъзникващите пазари и развиващите се страни, включително страните с ниски доходи.
Ще продължим да работим активно с нашите членове, за да идентифицираме жизнеспособни варианти за доброволно насочване на СПТ от по-богатите към по-бедните и по-уязвими държави членки, за да подкрепим тяхното възстановяване от пандемията и да постигнем устойчив и стабилен растеж, заяви още Кристалина Георгиева.
Един от основните варианти е членовете, които имат силни външни позиции, доброволно да насочат част от своите СПТ към увеличаване на кредитирането за страните с ниски доходи чрез Доверителния фонд на МВФ за намаляване на бедността и растеж (PRGT). Понастоящем преференциалната подкрепа чрез PRGT е безлихвена.
МВФ проучва и други възможности за подпомагане на по-бедните и уязвими страни в усилията им за възстановяване. Възможно е да се обмисли създаването на нов доверителен фонд за устойчивост, който да улесни по-устойчивия и стабилен растеж в средносрочен план.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг