Застрахователни компании предпочитат да изплащат суми от 30 до 70 хиляди лева на адвокатски кантори, за да „ги пазят” от исковете на близки на загинали в катастрофи. Това обяви пред Нова тв Богдан Милчев от Института по пътна безопасност, който показа документи, според които застрахователни компании са давали по 70 хил. лв. хонорари на адвокати, за да ги защитават в съда при граждански искове. Така в някои случаи хонорарите достигали над 50 на сто от поисканото от роднините обезщетение. В същото време секторът твърди, че работи на загуба от години, тъй като поддържа цената на задължителната застраховка на цена, достъпна за потребителите.
„Когато твърдят, че работят на загуба, застрахователите не би трябвало да могат да си позволяват да изплащат хонорари на адвокатски кантори по 70 хил. лева, за да се защитават срещу хората, които са изгубили свои близки на пътя”, заяви Богдан Милчев.
Зам.-председателят на на Асоциацията на българските застрахователи Кирил Бошов, който беше другият участник в разговора в студиото, контрира: „Това е класическата ситуация, в която крадецът вика „Дръжте крадеца”. През миналата година сме изплатили 280 млн. лева за така наречените „болки и страдания”. По наша груба сметка, около 30% от тези пари са отишли в адвокатски кантори. Надявам се застраховките никога да не станат 1000 лева. Само една голяма градушка струва на сектора над 100 милиона лева. Компаниите с години се възстановяват от такива природни бедствия."
Спорът в студиото тръгна от въпроса реалност или заплаха е прогнозата за увеличение на цената на застраховката „Гражданска отговорност” до 1000 лева. Позицията на застрахователния бизнес е, че ако не бъдат въведени лимити на обезщетенията, изплащани заради смърт на пътя, задължителната застраховка ще се увеличи сериозно.
„Не мога да кажа дали застраховката ще стане 1000 лева, но е достатъчно тя да стане 500 лева, за да е недостъпна за голяма част от българските граждани”, заяви Бошов. "Застрахователите са на минус - за 2017 година сме изгубили 55 милиона лева, за тази година 17 милиона лева. Това, че цените не са скочили, значи че ние застрахователите имаме отговорност", посочи Бошов. На свой ред Богдан Милчев обвини застрахователите, че спекулират с цената на „Гражданска отговорност”, за да не плащат на близките на загинали при катастрофи.
Богдан Милчев обяви в ефира, че депутати вземат тлъсти хонорари от застрахователи, извършвайки адвокатска услуга при обезщетения на близки на загинали. Милчев отказа да съобщи имена. Той прехвърли отговора към председателя на комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова, като отправи въпроса към нея взимали ли са през тази година депутати големи хонорари от застрахователни компании?
"Тези хонорари трябва да бъдат лимитирани, но това го няма в предложението на госпожа Менда Стоянова", заяви още Милчев. Той заяви, че очаква от шефката на бюджетната комисия да каже дали ще оттегли предложението си, с което се определя лимит за изплащането на премиите за пострадали при катастрофи. "Защото не може да се провежда дебат, когато секирата е вдигната над главата ни. Ако се окаже, че стотици хиляди левове са изплащани като хонорари на български депутати от застрахователни компании, г-жа Стоянова ще напусне ли парламента?", попита Милчев.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним