България ще участва, без да даваме пари, а с актив, който имаме и е наличен, заяви председателят на БУЛАТОМ
Двата блока на АЕЦ "Белене" може да заработят до края на 2028-а. Председателят на Българския атомен форум - БУЛАТОМ Богомил Манчев коментира пред БНР, че първи блок на АЕЦ "Белене" може да заработи през 2027 година, а втори година по-късно.
Модернизацията на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и проектът АЕЦ "Белене" са основните теми на международна конференция, организирана от БУЛАТОМ, а сред участниците са и представители на китайски, руски и френски компании, заявили интерес към проекта за втора атомна централа.
"Себестойността на електроенергията, всички преки разходи, които са за гориво, включително и отчитане по евро и половина на мегаватчас, за да се натрупат във фондовете за извеждане от експлоатация, е 25 евро. Всичко над 25 евро са финансови доходи, които ще обслужват финансовите разходи. Освен кредитите, които са привлечените средства, обслужват с определен процент, който трябва да работи собствения капитал. Моят съвет е той да не превишава 3%, тъй като собственикът има обект, който ще работи 60 години, т.е. той за целия си живот ще върне няколко пъти капитала, не един път, и тези финансови разходи са неговите застраховки, които трябва да прави на обекта".
"Атомстройекспорт" трябва да построи АЕЦ "Белене", смята Манчев. Според него, "той може да носи т.нар. "ядрена отговорност" за построяване на ядрен обект, защото се прави по техен проект, техни съоръжения. Всичко останало може да го смените, но това нещо не може да го смените. Парите ще ги дадат китайците - ако са китайците - китайците. Ако са съвкупност от стратегически инвеститори, примерно - Китай, Русия и други, стратегическите инвеститори ще дадат парите."
"България ще участва, доколкото разбирам от всички изказвания, с това, което сме похарчили като апорт, без да даваме пари, а с актив, който имаме - той е наличен. 30% от собствения капитал трябва да се даде - и ние сме го дали", добави Манчев.
Няма евентуален четвърти инвеститор за проекта "Белене", обяснява той. "Те бъркат, че "Фраматом", който иска да достави автоматиката на централата, той е откъм доставчиците. Той не е инвеститор. Инвеститор и доставчик са две различни неща", допълва Манчев.
Заради идентична позиция против строежа на АЕЦ "Белене" ГЕРБ печелят подкрепа за сметка на десните, затова управляващите трябва да гласуват против рестарт на втората атомна централа, все пак това е първата им позиция, коментира пред БНТ Радан Кънев от "Демократична България"
Той не вярва, че е по силата на Борисов да промени сеизмичната картина в Белене, поне следващите няколко милиона години. Управляващи се опитват да лъжат, че има нещо като чисто частна АЕЦ и данъкоплатците не поемат никакви рискови, но това е несериозна утопия в стил Върбакова. АЕЦ "Белене" може да се построи единствено със задлъжняване на данъкоплатците, смята Кънев.
България ще участва, без да даваме пари, а с актив, който имаме и е наличен, заяви председателят на БУЛАТОМ
Фактор
Модернизацията на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и проектът АЕЦ "Белене" са основните теми на международна конференция, организирана от БУЛАТОМ, а сред участниците са и представители на китайски, руски и френски компании, заявили интерес към проекта за втора атомна централа.
"Себестойността на електроенергията, всички преки разходи, които са за гориво, включително и отчитане по евро и половина на мегаватчас, за да се натрупат във фондовете за извеждане от експлоатация, е 25 евро. Всичко над 25 евро са финансови доходи, които ще обслужват финансовите разходи. Освен кредитите, които са привлечените средства, обслужват с определен процент, който трябва да работи собствения капитал. Моят съвет е той да не превишава 3%, тъй като собственикът има обект, който ще работи 60 години, т.е. той за целия си живот ще върне няколко пъти капитала, не един път, и тези финансови разходи са неговите застраховки, които трябва да прави на обекта".
"Атомстройекспорт" трябва да построи АЕЦ "Белене", смята Манчев. Според него, "той може да носи т.нар. "ядрена отговорност" за построяване на ядрен обект, защото се прави по техен проект, техни съоръжения. Всичко останало може да го смените, но това нещо не може да го смените. Парите ще ги дадат китайците - ако са китайците - китайците. Ако са съвкупност от стратегически инвеститори, примерно - Китай, Русия и други, стратегическите инвеститори ще дадат парите."
"България ще участва, доколкото разбирам от всички изказвания, с това, което сме похарчили като апорт, без да даваме пари, а с актив, който имаме - той е наличен. 30% от собствения капитал трябва да се даде - и ние сме го дали", добави Манчев.
Няма евентуален четвърти инвеститор за проекта "Белене", обяснява той. "Те бъркат, че "Фраматом", който иска да достави автоматиката на централата, той е откъм доставчиците. Той не е инвеститор. Инвеститор и доставчик са две различни неща", допълва Манчев.
Заради идентична позиция против строежа на АЕЦ "Белене" ГЕРБ печелят подкрепа за сметка на десните, затова управляващите трябва да гласуват против рестарт на втората атомна централа, все пак това е първата им позиция, коментира пред БНТ Радан Кънев от "Демократична България"
Той не вярва, че е по силата на Борисов да промени сеизмичната картина в Белене, поне следващите няколко милиона години. Управляващи се опитват да лъжат, че има нещо като чисто частна АЕЦ и данъкоплатците не поемат никакви рискови, но това е несериозна утопия в стил Върбакова. АЕЦ "Белене" може да се построи единствено със задлъжняване на данъкоплатците, смята Кънев.
България ще участва, без да даваме пари, а с актив, който имаме и е наличен, заяви председателят на БУЛАТОМ
Още от Бизнес
Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"
Експертите от съвета посочиха, че дълговото бреме се превръща в структурен дефект на бюджета, тежестта се прехвъля върху бизнеса, а лихвените плащания нарастват рязко и по този начин изземват ресурс от сектори като образование и здравеопазване
Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната
В дискусията, посветена на инфраструктурните инвестиции, участваха също министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, представителят на Световната банка Антонио Нунес, президентът на Американската търговска камара в Армения Елина Маркарян и представители на бизнеса от региона
За пореден път САЩ удължават срока за продажбата на "Лукойл"
Санкциите наложиха продажбата на международния портфейл на най-голямата руска рафинерия, който е оценен на около 22 млрд. долара и включва нефтени находища, рафинерии и бензиностанции от Ирак до Финландия.