15 Януари, 2026

Боил Банов: Софийския университет ще бъде глобен максимално, нарушението е рецидив

Боил Банов: Софийския университет ще бъде глобен максимално, нарушението е рецидив

Нарушението на Софийския университет е рецидив и ще бъде глобен максимално. Това каза министърът на културата Боил Банов в "Сутрешен блок" по БНТ.

Той поясни, че Инспекторатът за опазване на културно наследство към Министерството на културата е разгледало всички обстоятелства, събрало е всички данни, и следващата седмица ще им бъде връчен акт. "Това е рецидив при тях и на други места управлението на собствеността, свързана с паметници на културата към университета, не е най-силната част на тази институция. Като рецидив ще бъдат глобени максимално", каза още той.

"Проверките показват, че се подменя климатичната инсталация и вместо да се премахнат, както е по предписание на Столична община всички климатици, се бият дупки, за да се монтират нови, под някаква схема, която от университета са решили, че е добра. Само че нито е спазен законът, нито е подаден проект за съгласуване към паметници на културата, за да може да бъде категоризирано и ясно казано: "Да, това може, това не". Това е едно нарушение на закона. Нелепо бих казал, от една много сериозна институция. Лош сигнал към обществото. Ще понесат своята отговорност", коментира още министър Банов.
Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев настоя за индексация на заплатите с 5,2%

Асен Василев настоя за индексация на заплатите с 5,2%

„Когато се приема бюджетът за 2026 година, ние ще държим да има драстично намаление на броя министерства“, заяви председателят на „Продължаваме промяната“

АПС благодари на Радев и не отрече възможност за изпълнение на 3-ия мандат

АПС благодари на Радев и не отрече възможност за изпълнение на 3-ия мандат

В кулоарите на парламента пред медиите Садъков заяви, че приемат решението като положителна оценка на усилията на АПС в рамките на 51-ото Народно събрание за отстояване на принципите на демокрацията и държавността

Румен Христов посочи, защо ПП-ДБ толкова "яростно" искат 100% машинен вот

Румен Христов посочи, защо ПП-ДБ толкова "яростно" искат 100% машинен вот

Лидерът на СДС смята, че ако не се яви нов политически играч на терена, ГЕРБ-СДС ще бъдат отново първи