16 Април, 2026

Божанов: Силовото налагане на промени в Изборния кодекс е наказателна акция на Пеевски срещу протеста

Божанов: Силовото налагане на промени в Изборния кодекс е наказателна акция на Пеевски срещу протеста

Божидар Божанов, снимка: BGNES

"Някои от вас дори няма да бъдат в следващия парламент, така че много внимателно мислете какво правите."

"Силовото налагане на промени в Изборния кодекс в последния момент и без експертен дебат е наказателна акция на Делян Пеевски срещу протеста, който му попречи да граби цели четири години." Това заяви съпредседателят на “Да, България” Божидар Божанов в декларация от трибуната на Народното събрание, обръщайки се към ГЕРБ, ДПС-Ново начало, БСП и ИТН.

“Нямате никаква легитимност да правите това в момента. Вие сте свалени от власт.
Доверието към много от партиите в това управляващо мнозинство се разпада, колкото и да викате. Някои от вас дори няма да бъдат в следващия парламент, така че много внимателно мислете какво правите. Вие съзнателно и системно рушите доверието в изборите. В момента правите пълни глупости и дори вие го знаете, но не можете да кажете “Не!” на отсъстващия днес Делян Пеевски”, каза Божанов.

Той посочи, че управляващото все още мнозинство продължава да действа
арогантно, нагло и силово, без да се вслуша в протестиралите миналия месец стотици хиляди български граждани. Божанов допълни, че ГЕРБ, ДПС-Ново начало, БСП и ИТН не знаят какво правят и нямат отговор нито на експертните, нито на политическите въпроси по отношение на промените в Изборния кодекс.

"Ако няма никаква спешност в прокарването на Изборния кодекс, то защо ще го гласуваме само след малко за влизане в дневния ред? Тук въпросът е и към БСП, които многократно декларираха, че ще отложим влизането на оптичните скенери и това е разумна позиция обаче въпросът ми към тях е защо след малко ще подкрепят спешното влизане на Изборния кодекс в зала? Това противоречи на всякаква логика." - отбеляза съпредседателят на "Да, България". 

Божанов коментира и изявленията на ИТН, които вече две седмици твърдят, че поддържат комуникация с фирмите, разработващи предлаганите от управляващото мнозинство оптични скенери.

“Представете си, че ако някой от нас беше казал публично “Ние сме говорили с едни фирми за едни машини!” Какво щеше да се стовари върху нас? Ако ние бяхме казали нещо такова, г-н Йорданов щеше да излезе на трибуната и да наговори такива неща, че Борисов нямаше просто да застане на последния ред, а щеше да излезе извън парламента, ако вярваме на неговата чувствителност към грубия език, макар че нямаме причина да го правим.” - каза още Божидар Божанов.

Сподели:

Коментари (0)

Западни медии: Радев може да е дестабилизиращ фактор за ЕС и НАТО. България не отива на нормални избори

Западни медии: Радев може да е дестабилизиращ фактор за ЕС и НАТО. България не отива на нормални избори

„Политико“ припомня позициите му, че Украйна е „обречена“ във войната с Русия и че нарастването на военната помощ от ЕС не предлага изход, а задълбочава конфликта. „Прокремълските симпати

Премиерът: Борбата за честни избори не е работа на една институция, това е отборна игра

Премиерът: Борбата за честни избори не е работа на една институция, това е отборна игра

"Първата стъпка е на гражданите – те подават сигнали, отказват да бъдат част от порочни схеми. Втората стъпка е на МВР, което разследва, събира доказателства и задържа нарушителите", посочи той

Украйна почете Раковски

Украйна почете Раковски

В тази Гимназия, основана през 1858 година,  са учили министър-председатели на България: Александър Малинов и Димитър Греков; генерал-полковници: Даниил Николаев и Георги Тодоров; генерал-лейтенант Иван Колев; учени и преподаватели