18 Януари, 2026

Депутати без маски в пленарна зала, журналистите - залостени в парламента

Депутати без маски в пленарна зала, журналистите - залостени в парламента

снимка: БТА

Както е известно, с мотива да се пази здравето на народните представители, ръководството на НС, както и председателския съвет, в който влизат всички парламентарни групи, взе решение да изолира медиите в една стая, отрязвайки им всячески достъпа до депутатите. Именно противоепидемичните мерки са мантрата, която шефът на НС Цвета Караянчева използва, за да постави журналистите "под запрещение" в новата сграда на Народното събрание - Партийният дом. Оказва се обаче, че за самите народни представители не важи една от основните противоепидемични мерки. Те спокойно може да не носят маска докато са в пленарната зала.

Това става ясно от отговор на парламентарен въпрос на Ангелов, зададен от депутатите от БСП Георги Свиленски и Росен Малинов. Двамата конкретно питат дали пленарната зала на НС е закрито обществено място, на каквито според заповедта на здравното министерство, трябва да се носят маски.

Министърът е отговорил като изчерпателно е описал къде маските трябва да се носят задължително - т.е. в обществения транспорт, лечебните заведения, административните сгради, гарите, търговските обекти, магазините, църквите и прочее.

"Предвид гореизложеното, считам, че горепосочените противоепидемични мерки следва да се прилагат в сградата на Народното събрание, в местата, които са свободно достъпни и/или, в които се обслужват или имат достъп гражданите."

След като журналисти снимаха народни представители без маски в залата, те бяха посетени от здравните власти и глобени.

Оказва се, РЗИ не тълкува така еднозначно заповедта на министъра. Директорът на РЗИ София Йордан Пенчев изказа мнение по въпроса и заяви, че не е издадена заповед, която да освобождава депутатите от неносене на маски, съобщава Нюз бг.

Сподели:

Коментари (0)

"Отървете народа от тази агония" - президентски съветник пусна клип с призиви към Радев да основе партия

"Отървете народа от тази агония" - президентски съветник пусна клип с призиви към Радев да основе партия

Видеото, публикувно от президентския секретар по сигурността и отбраната Димитър Стоянов, породи догадки.

Николай Денков: Лорер няма да е част от листите на ПП-ДБ, изключен е

Николай Денков: Лорер няма да е част от листите на ПП-ДБ, изключен е

Най-голямата битка според Денков е за честността на вота, заради "усилията за саботаж" на машинното гласуване.

Рая Назарян не приема да е служебен премиер: Би било обществено безотговорно

Рая Назарян не приема да е служебен премиер: Би било обществено безотговорно

По думите ѝ, служебният премиер трябва да създаде предпоставки за честността и прозрачността на вота, а лице, „което участва в политическа формация, което ще участва в тази надпревара за доверието на суверена“, не може да гарантира това.