10 Май, 2026

Борел: Искането разширяването на НАТО на изток е чисто руски дневен ред с напълно неприемливи условия

Борел: Искането разширяването на НАТО на изток е чисто руски дневен ред с напълно неприемливи условия

Жозеф Борел

В интервю за в. "Велт" ръководителят на дипломацията на Европейския съюз Жозеп Борел нарече исканията на Русия за гаранции за сигурност и прекратяване на разширяването на ЕС и НАТО на изток "чисто руски дневен ред с напълно неприемливи условия", предаде БГНЕС. 

"Исканията за гаранции за сигурност и прекратяване на разширяването на ЕС и НАТО на изток са чисто руски дневен ред с напълно неприемливи условия, особено по отношение на Украйна", заяви Борел.

Той каза, че за първи път Москва "представя изискванията си в писмен вид - нещо, което не се е случвало досега”.

"Само победителите правят това: те казват – ето това са моите условия", отбеляза Борел.

В средата на декември руското външно министерство публикува проектите на договора със САЩ и на споразумението с НАТО. Документите вече са предадени на Вашингтон и неговите съюзници. В една от клаузите Москва предлага страните от НАТО да предоставят на Русия гаранции, изключващи по-нататъшно разширяване на изток, по-специално към украинска територия.

Руският президент Владимир Путин неведнъж е подчертавал, че разширяването на НАТО на изток и разполагането на оръжия в Украйна са червени линии за Москва.
Сподели:

Коментари (0)

Планът "Шрьодер" на диктатора Путин взриви политическия елит в Берлин

Планът "Шрьодер" на диктатора Путин взриви политическия елит в Берлин

Дали СДП ще намери смелост окончателно да се разграничи от своя бивш лидер, или ще позволи на „призрака на Шрьодер“ и троянски кон на Русия да диктува германската външна политика?

 Край на ерата „Орбан“: Петер Мадяр пое официално управлението на Унгария

Край на ерата „Орбан“: Петер Мадяр пое официално управлението на Унгария

Партията „Тиса“ спечели 141 от 199 места в парламента, което ѝ осигурява удобно мнозинство от две трети и възможност да променя конституцията и да прокарва ключови реформи

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Председателят на Европейския съвет разговаря по телефона с Володимир Зеленски, като отново посочи приоритетите за Брюксел - въпросите за общата сигурност