15 Май, 2026

Борел: Страните в ЕС да обяснят на гражданите си какво следва, ако Русия им стане съсед

Борел: Страните в ЕС да обяснят на гражданите си какво следва, ако Русия им стане съсед

Жазеп Борел

Русия ще хвърли всички сили да манипулира евровота

„Необходимо е да се обясни на европейските граждани преди парламентарните избори през юни какво би означавало Украйна да бъде победена, а руската армия да се придвижи до границите на ЕС.“

Това заяви главата на европейската дипломация Жозеп Борел. Повод за изказването му бяха опасенията, че наближаващите избори за Европейски парламент може да донесат силни резултати на крайнодесни партии, които не са съгласни с предоставянето на помощ за Украйна, съобщи „Индипендънт“.

"Русия ще хвърли всички възможни сили. Путин няма намерение да отстъпва. От това зависи политическото му оцеляване", заяви Борел.

Топ дипломатът на ЕС изтъкна, че някои хора в общността не вярват в подпомагането на Украйна срещу руската агресия и казват, че Киев трябва да се откаже, за да постигне мир възможно най-скоро.

"Смятате ли, че ако Русия установи марионетен режим в Украйна, като този, който има в Беларус, и руските войски са на полската граница, ще се измъкнем от неприятностите или ще имаме по-големи проблеми?“ - попита Борел.

Той предупреди и за други последици от евентуалното поражение на Украйна.

“С Украйна в ръцете си Путин ще контролира 35% от всички световни пазари на пшеница", каза главата на европейската дипломация.

„Путин ще се хвърли на всичко и няма нищо против да пожертва армията и народа си, тъй като търпи огромни материални и човешки загуби и не е постигнал значителен териториален напредък", добави Борел. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Удостояват Мая Санду с престижна европейска награда

Удостояват Мая Санду с престижна европейска награда

Президентът на Молдова ще получи Европейски орден за заслуги, който се връчва за принос в европейската интеграция и отстояване на европейските ценности

Рояк от дронове атакува Рязан, гори една от най-големите рафинерии в Русия

Рояк от дронове атакува Рязан, гори една от най-големите рафинерии в Русия

Рязанската рафинерия е собственост на компанията „Роснефт“, капацитетът ѝ е приблизително 17 милиона тона петрол годишно

Кремъл злорадства: След премиера на Латвия и други политици ще станат "жертви на дронове"

Кремъл злорадства: След премиера на Латвия и други политици ще станат "жертви на дронове"

Политическата криза в Рига ескалира, след като два дрона, навлезли от Русия, удариха нефтохранилище в страната