12 Април, 2026

Борел: Обучението на украински пилоти за F-16 започна, Украйна скоро ще получи изтребители

Борел: Обучението на украински пилоти за F-16 започна, Украйна скоро ще получи изтребители

Жозеп Борел

Ръководителят на външната политика на ЕС пристигна на срещата на министрите на отбраната на ЕС

"Обучението на украински пилоти за работа с изтребители F-16 вече започна в няколко държави, по-специално в Полша, а Украйна ще получи самолетите скоро. Това съобщи Жозеп Борел при пристигането си на срещата на министрите на отбраната на ЕС.

"Обучението ще отнеме време, но колкото по-скоро, толкова по-добре, и ще отвори вратата за скорошна доставка на самолетите", каза той.

"Дебатът в ЕС винаги върши работа. Първоначално всички бяха много скептични по отношение на танковете, ние решихме този въпрос, след това същото се случи и със самолетите. С времето ще решим всички проблеми с доставките на оръжие за Украйна", подчерта ръководителят на външната политика на ЕС.

Той съобщи още, че страните от ЕС са представили на Брюксел законопроект на стойност 10 млрд. евро за компенсиране на Украйна за доставките на оръжие.

"Ще направим преглед на доставките на боеприпаси за Украйна и ще обсъдим Европейския инструмент за мир. Държавите-членки ни предоставиха фактури за 10 млрд. евро, което е значително повече от очакваното. Така че с 3,5 млрд. евро (отпуснати от Европейския механизъм за мир за компенсиране на част от разходите по доставките) вече успяхме да мобилизираме оръжейни доставки на стойност 10 млрд. евро", заяви Борел.

Дания се присъединява към работата на Европейската агенция по отбрана и за първи път ще участва в заседанието на управителния съвет днес. Това заяви още ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел при пристигането си на срещата на министрите на отбраната на ЕС.

"Ще започнем със заседание на управителния съвет на Европейската агенция по отбрана, на което за първи път ще приветстваме Дания, нашия нов член", каза той.

Според Борел на срещата ще бъдат разгледани 11 нови проекта по програмата "Партньорство за отбрана на Европейския съюз", "което ще бъде важна стъпка в укрепването на армиите на страните от ЕС".

Сподели:

Коментари (0)

Падането на Орбан ще разклати режима на Вучич

Падането на Орбан ще разклати режима на Вучич

Сърбия е нащрек в очакване на унгарските парламентарни избори от 12 април

В Генералния щаб на ВСУ обявиха правилата си за действия по време на великденското примирие

В Генералния щаб на ВСУ обявиха правилата си за действия по време на великденското примирие

Всяко изстрелване от руската армия на ракети или ударни безпилотни летателни апарати по украинска територия също ще получи огледален отговор.

Тръмп: Най-големите танкери в света пътуват към САЩ, за да се снабдят с най-добрите и най-"сладки" петрол и газ

Тръмп: Най-големите танкери в света пътуват към САЩ, за да се снабдят с най-добрите и най-"сладки" петрол и газ

Изявлението му идва на фона на среща между американски и ирански представители в Исламабад, насочена към прекратяване на шестседмичния конфликт между двете страни.