5 Декември, 2025

Борел притиска Брюксел да позволят на Украйна удари със западни оръжия по цели в Русия

Борел притиска Брюксел да позволят на Украйна удари със западни оръжия по цели в Русия

Жозеп Борел

Първият дипломат на Брюксел в четвъртък засили натиска върху международните поддръжници на Украйна да премахнат ограниченията върху използването на западни оръжия за нанасяне на удари по цели в Русия, пише Associated Press.

"Трябва да премахнем ограниченията върху използването на оръжия срещу руски военни цели в съответствие с международното право“, заяви върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел, докато външните министри на блока се събраха в Брюксел, за да обсъдят войната.

"Оръжията, които предоставяме на Украйна, трябва да се използват пълноценно и ограниченията трябва да бъдат премахнати, за да могат украинците да нанасят удари по местата, откъдето Русия ги бомбардира. В противен случай оръжията са безполезни“, заяви Борел пред репортери.

Говорейки заедно с украинския външен министър Дмитро Кулеба, Борел осъди атаките на Русия срещу цивилни и гражданска инфраструктура.

"Русия иска да бомбардира европейска страна до пълна капитулация“, посочи той.

Кулеба заяви, че поддръжниците на Украйна ще трябва да обвиняват само себе си, ако Русия спечели.

"Успехът на Русия зависи от едно нещо: от готовността на партньорите да вземат смели решения. Ако се вземат решения, Украйна е успешна на място. Ако не бъдат взети, тогава не се оплаквайте от Украйна, оплаквайте се от себе си“, отбеляза той.

Кулеба настоя, че Украйна иска да атакува само "легитимни военни цели“ в Русия.

"Ако ни бъдат доставени достатъчно количество ракети, ако ни бъде позволено да нанасяме удари, ние значително ще намалим капацитета на Русия да нанася щети на нашата критична инфраструктура и ще подобрим положението на нашите сили на място“, заяви той.

Министърът също така призова Запада да изпълни обещанията за бързо изпращане на военна подкрепа на Украйна.

"Ние плащаме за всички тези забавяния с щетите и загубата на животи“, посочи той. Кулеба призова по-специално за бърза доставка на системи за противовъздушна отбрана Patriot.

Той призова "всички страни, които обещаха да доставят системи Patriot преди месеци, най-накрая да ги доставят. Там са, готови са за доставка. Това, което липсва, е само финалът, зелена светлина, за да го направим"./ Фокус

Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“