30 Юли, 2026

Борел се срещна със сръбския външен министър Дачич в Брюксел

Борел се срещна със сръбския външен министър Дачич в Брюксел
Жозеп Борел

Отношенията с Косово – основна тема

Върховният представител на ЕС Жозеп Борел се срещна със сръбския министър на външните работи Ивица Дачич в Брюксел, предаде РТК.

В прессъобщение, публикувано от офиса на Борел, се отбелязва, че той е потвърдил ангажимента на ЕС към пътя на Сърбия към ЕС.

Борел е изразил очакване за продължаване на напредъка в изпълнението на реформите и ангажиментите, поети в рамките на преговорите за присъединяване, включително по отношение на върховенството на закона и свободата на медиите. Той също така е приветствал стъпките на Сърбия за хармонизиране на визовата ѝ политика с тази на ЕС.

"По отношение на подпомагания от ЕС диалог Белград-Прищина върховният представител Борел отново подчерта необходимостта от преодоляване на постоянното управление на кризата и поради това очаква конструктивен ангажимент по неотдавнашното предложение на ЕС за нормализиране на отношенията“, се казва в прессъобщението.

Борел е отбелязал положително публичната намеса на президента Вучич по този въпрос. Върховният представител е подчертал, че е важно двете страни да изпълнят изцяло всички неизпълнени задължения по диалога, включително създаването на Общност на общините със. /БГНЕС


Сподели:
Литва разкри подземен тунел, преминаващ от Беларус през общата им граница

Литва разкри подземен тунел, преминаващ от Беларус през общата им граница

Това е вторият подобен тунел, открит от литовските граничари през последните дни

Защо Wildberries се превърна в новата военна цел на Украйна?

Защо Wildberries се превърна в новата военна цел на Украйна?

Според Business Insider част от търговците във Wildberries предлагат и тактическо оборудване, стоки с двойна употреба и компоненти за безпилотни летателни апарати

Украйна удари 4 танкера от руския сенчент флот и база за военоморски дронове в Крим

Украйна удари 4 танкера от руския сенчент флот и база за военоморски дронове в Крим

Безпилотни системи нанесоха удари по четири кораба на руския скрит флот и база за военноморски дронове в Крим

Коментари (0)