2 Май, 2026

Борел: Светът е на ръба на дълбока икономическа криза

Борел: Светът е на ръба на дълбока икономическа криза

Жозеп Борел

Причината - усложняващата се ситуация в Украйна

Европейският съюз е изключително загрижен за последиците от ситуацията в Украйна за световната икономика и смята, че светът е на ръба на дълбока икономическа криза, заяви ръководителят на дипломацията на ЕС Жозеп Борел преди срещата на външните министри на ЕС в Брюксел.

"Изключително сме загрижени за последиците за световната икономика. Изправени сме пред дълбока икономическа криза, включваща ценова, енергийна и продоволствена криза", каза той.

Редица западни държави наложиха няколко пакета от санкции срещу Русия във връзка със ситуацията в Украйна. Страните от ЕС също сериозно обмислят да се откажат от руския нефт и газ. Руският президент Владимир Путин заяви, че политиката на сдържане и отслабване на Русия е дългосрочна стратегия на Запада и че санкциите са нанесли сериозен удар върху цялата световна икономика. Той добави, че настоящите събития поставят граница на глобалното господство на Запада както в политиката, така и в икономиката. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Китай официално „отмени“ санкциите на САЩ срещу своите петролни гиганти

Китай официално „отмени“ санкциите на САЩ срещу своите петролни гиганти

Както пише Bloomberg, това е твърд ход, насочен към смекчаване на последиците от санкциите

Иран: Избират САЩ - дипломация или война

Иран: Избират САЩ - дипломация или война

Техеран продължава да настоява, че няма да води преговори под натиск, но оставя отворена врата за диалог при промяна в политиката на Вашингтон.

Politico: След „победата“ над Иран Тръмп мисли за нова война

Politico: След „победата“ над Иран Тръмп мисли за нова война

По думите му държавният секретар Марко Рубио работи по кубинския въпрос „на много високо ниво“.