4 Март, 2026

Борис Джонсън е на път да спечели изборите с малка преднина

Борис Джонсън е на път да спечели изборите с малка преднина

Борис Джонсън

Британският премиер Борис Джонсън е напът да спечели мнозинство от 28 депутатски места при парламентарните избори утре. Това сочи прогноза на социологическата агенция ЮГав, цитирана от Ройтерс. Това е силно понижение на прогнозата спрямо миналия месец, когато се очакваше консерваторите да поведат с 68 места.
Консервативната партия на Джонсън може да спечели 339 места в 650-местния парламент спрямо получените 317 в изборите от 2017 година. Опозиционната Лейбъристка партия може да си осигури 231 места, което е понижение спрямо 262 места през 2017 година. Ноемврийската прогноза за лейбъристките депутати обаче бе 211.
Според ЮГав около модела има такава несигурност, че е възможно никоя партия да не успее да получи мнозинство.

След обявяването на прогнозата британската лира поевтиня спрямо долара. Финансовите пазари се опасяват, че при парламент без мнозинство ще се проточи несигурността дали и кога Великобритания ще напусне ЕС, което в момента се планира да стане на 31 януари. В допитването са участвали 105 600 души. Вчера по-малка социологическа агенция, Фоукълпойнт, прогнозира мнозинство от 24 места за Джонсън спрямо предишните очаквания за предимство от 82 места.

Сподели:

Коментари (0)

Израел порази тайна подземна база в Иран - там разработвали ключов компонент за ядрено оръжие

Израел порази тайна подземна база в Иран - там разработвали ключов компонент за ядрено оръжие

Учените са работили на това място, след като Израел нанесе удари по ирански ядрени обекти през лятото

Reuters: Руски танкер гори в Средиземно море - може да е украинска атака

Reuters: Руски танкер гори в Средиземно море - може да е украинска атака

Газовият танкер „Арктик Метагаз“, плаващ под руски флаг, гори в Средиземно море, предаде Reuters с позоваване на свои източници.

Тръмп: Прекратяваме всякаква търговия с Испания

Тръмп: Прекратяваме всякаква търговия с Испания

Доналд Тръмп заплаши с пълно прекратяване на търговията със Испания, след като Мадрид отказа да позволи използването на американски военни бази за операции срещу Иран и не подкрепи искането за 5% разходи за отбрана в НАТО.