30 Юли, 2026

Борис Джонсън: След Брекзит започва нова ера за Великобритания

Борис Джонсън: След Брекзит започва нова ера за Великобритания
Борис Джонсън

Това е момент за национално обновление и обединение, изтъкна британският премиер

Излизането на Великобритания от ЕС днес бележи началото на ера на обновление и обединение на страната. Това се казва в подготвена реч на премиера Борис Джонсън, откъси от която разпространи канцеларията му, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

"Това не е край, а начало. Настъпил е момент на зазоряване и вдигане на завесата през ново действие. Това е момент за национално обновление и обединение", се казва в речта, която Джонсън ще произнесе в 22 ч. по Гринуич, един час преди настъпването на Брекзита, с който Великобритания ще стане първата страна, напуснала Европейския съюз.

"Това е нова ера, в която повече няма да се съгласяваме, че възможностите в живота за вас и семейството ви зависят от това в коя част на страната живеете. Нашата роля като правителство, моята работа, е да обединим нашата страна и да поведем хората ѝ напред", добавя Джонсън.

Днес премиерът ще свика заседание на кабинета си в североизточния английски град Съндърланд, който подкрепи Брекзита с 61 процента на референдума през 2016 г. В града се намира главният европейски завод на японския автомобилостроител "Нисан", чието бъдеще беше под въпрос при твърд Брекзит, който обаче беше избегнат благодарение на сключеното с Брюксел споразумение за напускане.

Три години и половина след референдума от юни 2016 г., на който британците решиха да излязат от блока на 28-те, ЕС за пръв път ще загуби държава-членка. Раздялата няма незабавно да предизвика конкретни промени, а ще отбележи началото на преговорите по условията на бъдещите им отношения. Отношенията между Великобритания и ЕС ще се запазят както досега до края на 2020 година.
Сподели:
Нощен руски удар по Лвов: Горят жилища, хора са затрупани под развалините

Нощен руски удар по Лвов: Горят жилища, хора са затрупани под развалините

Общо са повредени над 20 жилищни сгради, както и училище и две детски градини“, отбеляза кметът на Лвов Андрей Садовий

От амвона към фронта: Патриарх Кирил издаде книга в прослава на войната

От амвона към фронта: Патриарх Кирил издаде книга в прослава на войната

В книгата си той повтарят и вече известни свои позиции в подкрепа на руската военна кампания, определяйки войната срещу Украйна като продължение на „незавършената борба срещу нацизма“ след Втората световна война

Пировата победа на султана:  Как Ердоган създаде собствения си гробокопач

Пировата победа на султана: Как Ердоган създаде собствения си гробокопач

В всеки удар на Ердоган, опозицията в Турция се разраства, отбелязва в коментар „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“

Коментари (0)