1 Февруари, 2026

Васил Терзиев поиска лустрация и да се криминализира огласяването на ДС досиета, които не са в архива

Васил Терзиев поиска лустрация и да се криминализира огласяването на ДС досиета, които не са в архива

Васил Терзиев

Ще построи музей на комунизма

Трябва да прочетем цялата страница за комунизма и репресивните му служби, за да може да завършим главата. Това заяви пред бТВ кандидатът за кмет на София Борис Терзиев, издигнат от ПП, ДБ и Спаси София.

Той каза, че като дете не се е чувствал привилегирован и не е усещал специално отношение заради връзките на семеството му с комунистическите служби. Терзиев обеща, че като кмет ще построи музей на комунистическия режим и заяви, че иска да се извини за престъпленията на комунизма.

Кандидатът за София призова да се приеме закон за лустрацията и да се криминализира появата на информация от досиета, която липсва в официалния архив. Според него досиетата, които са изнесени, се използват за шантаж.

От една страна обаче това би облагодетелствало агентите на високи позиции, чиито досиета са прочистени, от друга – означава да се преследват медии и личности, които търсят истината, а не извършителите на прочистването и незаконно притежаващите подобни документи.

Терзиев не коментира кого би засегнал евентулаен закон за лустрацията - пряко ангажираните с комунистическите служби вече не са в активна възраст.

Той не отговори на въпроса дали ще откликне на призива на Христо Христов да разреши достъп до досиетата на своите роднини, които са работили за Държавна сигурност.    

Сподели:

Коментари (0)

Запрянов: Модернизацията на армията не е спряла, но не са осигурени средствата за 2026 г.

Запрянов: Модернизацията на армията не е спряла, но не са осигурени средствата за 2026 г.

Той посочи, че в редовния бюджет, който е трябвало да се приеме, е имало заделени средства за вторите осем самолета F-16, за бойните машини „Страйкър“, за „Ирис“ системата и за корабите, но в удължения бюджет тези пари ги няма

Атанас Атанасов: Румен Радев е сериозен съперник, но зад него прозира олигархията

Атанас Атанасов: Румен Радев е сериозен съперник, но зад него прозира олигархията

По думите му ДСБ не вижда никакви основания за сътрудничество с бившия президент и с политическата конструкция, която се изгражда около него

Енергийният министър при Стефан Янев: Сключването на договора с "Боташ" е по политически причини

Енергийният министър при Стефан Янев: Сключването на договора с "Боташ" е по политически причини

Американската частна инвестиционна компания Carlyle обмисля покупка на активите на Лукойл, включително и тези в България.