22 Декември, 2025

Канцлерът Курц: Готови сме да подкрепим България да влезе в Шенген

Канцлерът Курц: Готови сме да подкрепим България да влезе в Шенген

Себастиан Курц

Премиерите на България и Австрия са на едно мнение, че сигурността е основен приоритет на Европа

Няма държава в Европа, която е инвестирала толкова усилия по опазването на външните граници. Това обяви австрийският канцлер Себастиан Курц на пресконференцията след срещата с Бойко Борисов в София, съобщава Канал3.

Той похвали усилията на българската страна в борбата с бежанската вълна, а както е известно именно Курц и Австрия са едни от най-големите критици по отношения на политиката към мигрантите от страна на Европейския съюз.

"Много се радвам, че съм гост. Радвам се, че съм в България за първи път във функцията ми на федерален канцлер на Австрия. От години работим много добре с г-н Борисов. Радвам се, че имахме възможност да постигнем добри резултати. Благодаря за силното представяне на България по време на председателството на ЕС. Имаме много подобно отношение към важните за ЕС въпроси и ще използваме председателството да направим Европа по-силна, да работи повече по големите въпроси, а малките да остави на отделните държави", заяви Курц. 

По думите му двамата премиери са на едно мнение, че сигурността е основен приоритет. 

"Там е необходима съвместна работа по отношение на спирането на миграцията. Благодаря на България, особено на теб приятелю, за това, че с такава настойчивост се наложи да се спре мигрантската вълна до голяма степен. Важно е за всички нас, държавите от Западните Балкани да бъдат подкрепени по пътя си към Европа. Това е в интерес на държавите около тях. Радваме се, че имаме възможност да подкрепим България да бъде приета в шенгенското пространство", каза още той. 
Сподели:

Коментари (0)

България се прощава с Боян Радев: първият ни двукратен олимпийски шампион

България се прощава с Боян Радев: първият ни двукратен олимпийски шампион

Двукратният ни олимпийски шампион по борба, Боян Радев, е обявен за дарител номер 1 на Националния исторически музей, в който има специална зала на негово име

Радев: „Движение Трети март“ няма връзка с мен и с президентската институция

Радев: „Движение Трети март“ няма връзка с мен и с президентската институция

"Хората, които се представят за организатори на моя партия и които събират пари от мое име, са измамници и подставени лица на олигархията“, твърди Румен Радев

Облаци и мъгли на места, дъждовете са най-вече на югоизток и слънце на югозапад

Облаци и мъгли на места, дъждовете са най-вече на югоизток и слънце на югозапад

Ще е почти тихо със слаб вятър на изток, максималните температури в повечето места ще са между 5° и 10°, за София – около 9°