9 Февруари, 2026

Борисов: Докато Нинова и БСП са на СПА център, ние създаваме светлото бъдеще днес

Борисов: Докато Нинова и БСП са на СПА център, ние създаваме светлото бъдеще днес

"Докато онези са на СПА центрове, ние какво правим. Те в светлото бъдеще си го представят така, някога. Докато ние сега го създаваме. То е днес. +Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на откриването на новата Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас, като по този начин коментира двудневния семинар на социалистите в четиризвезден СПА хотел в Баня, Разложко.

„Аз не съм на СПА център като БСП, аз работя – откривам училища, технологични паркове, зали. Не ме интересува какво казва Корнелия Нинова. Само да ѝ покажат снимките на г-жа Нинова и да не коментира. Снимките на технологичното училище, на технологичните паркове, на роботите, на децата – какво сме направили, а не какво ще направим", каза той след официалната церемония.  “Имате възможност да се обучавате в заведение, което трудно се вижда и на Запад”, подчерта премиерът Борисов и допълни, че в училищното настоятелство са големи фирми, които ще съдействат за създаване и продажба на IT продукти, изработени от учениците.   

“През следващите десетилетия трябва да бъдем създатели на дигитални устройства. От това зависи дали ще бъдем развиваща се страна. Тук ще има иновации и те ще тръгват от училище”, посочи министърът на образованието Красимир Вълчев при откриването на гимназията. 

 След ремонта учебното заведение разполага с високотехнологичен кампус по западен образец – с отделни сгради и просторен двор, извън шума и трафика на големия град. Четирите сгради са напълно обновени и модернизирани - с поставени топлоизолация и хидроизолация на стените и покривите, нова дограма, енергоефективно осветление, нови отоплителни и електрически инсталации. Вътрешните помещения са ремонтирани, обзаведени и оборудвани с най-модерна техника – компютри, 3D принтер, мултимедийни екрани и интерактивни дъски, система за видеоконферентни връзки, роботизирани системи и др.   Учениците ще ползват най-съвременно дигитализирано учебно съдържание, разработено от Microsoft и Google, съчетано с безопасна виртуална среда за обучение на всеки ученик. Освен компютърни науки, в кампуса ще се изучава задълбочено и английски език.   

Гимназията по програмиране в Бургас е сред първите учебни заведения, които внедряват в обучителния процес на своите ученици собствен хуманоиден робот. Целта е хуманоидът да се обучава заедно с учениците на високотехнологичното училище и да развива своите функционалности благодарение на тях.

Сподели:

Коментари (0)

Румен Радев се сети за  Петрохан:  Това е политическо сътресение

Румен Радев се сети за Петрохан: Това е политическо сътресение

"Причините за убийствата трябва да бъдат изяснени в най-кратки срокове, защото обществото ни очаква отговор", написа той 

Трагичното откритие край Околчица по случая "Петрохан": Започна досъдебно производство

Трагичното откритие край Околчица по случая "Петрохан": Започна досъдебно производство

Мистерията „Петрохан“ се заплита още повече: 6 жертви, сред които и дете, намерени оръжия и нови въпроси

Политолог: Изборите са загадка - чака ни или стабилност или изборна спирала

Политолог: Изборите са загадка - чака ни или стабилност или изборна спирала

Политологът от социологическа агенция "Мяра" Светлин Тачев коментира, че политическите сили няма какво ново да предложат на тази предизборна кампания. "Това е един проблем, който дойде вследствие на политическата криза за последните 5 години."