„Много делегации се върнаха от Азербайджан, само че газта не може да се носи в джоб, чанта, сак. Наслушахме се на приказки. Е, ние поработихме и сега даваме старт“, посочи премиерът Борисов. Той заяви, че само преди дни е инспектирал и връзката, която се прави от българо-турската до българо-сръбската граница, и допълни, че страната ни ще се възползва от различните източници на газ и ще избира най-изгодната цена, предаде БНР.
Алексис Ципрас подчерта важността на проекта. Той посочи, че подобни връзки спомагат за мира и стабилността както в региона на Балканите, така и в Европа:
„Това са проекти, които укрепват геополитическата роля на Гърция и България. През последните години Гърция, България, Румъния и Сърбия работихме по перспективата за един пръстен на свързаност в региона“. Ципрас посочи, че голяма част от доставките по тази връзка ще бъдат от Азербайджан чрез Трансадриатическия газопровод.
„Този проект може да бъде разклонен към Сърбия и към Румъния“, добави гръцкият премиер и акцентира върху възможностите за свързаност между Балканите с Източното Средиземноморие.
Церемонията по първата копка се извърши на международния път за Гърция, на няколко километра от прохода Маказа. Там пристигнаха представители на българското и на гръцкото правителство, на Европейската комисия, на проектната компания, както и заместник-посланикът на САЩ у нас. Борисов и Ципрас кацнаха с хеликоптери на стадиона в Кирково, където Борисов посрещна Ципрас, като го запозна с региона и подчерта, че в него в мир живеят християни и мюсюлмани. Двамата обсъдиха и сътрудничеството между двете страни в различни области.
Газ през интерконектора тръгва през 2020 година
Още от България
Борисов: От австрийските служби разбрах за сигнали до българските - не свикват КСНС, за да не извадят реалните заплахи
"И щом Демерджиев казва, че са взети мерки и е засилена охраната – това засяга тяхната лична охрана. Видях кортежа на Радев във Варна – 10 коли, 40 човека"
Току-що научих, че олиото в Сърбия е с четири евроцента по-евтино, отколкото в България. Бесен съм!
"Та лелята на Джокович казала на Сретан, че заплатата на Джокович била незнамсиколко. Смятай! Къде са сърбите, къде сме ние…", пише той
Удължиха с месец бедственото положение край завод „Емко“
Причината е наличието на невзривени остатъци след експлозията в един от складовете за боеприпаси